Sağlık

Tırnak Mantarına Doğal Çözümler

Tırnak mantarı sık sık rastlanan problemlerden bir tanesidir. Mantar oluşumunun birden fazla nedenleri vardır. Ancak en belirgin nedeni bakterilerdir. Tırnak mantarı oluşumunu etkileyen birçok neden olmasından dolayı tedavi edilmediği takdirde kişileri son derecede rahatsız edecektir. Bu nedenle erken tedavi önlemleri alınması mantarın büyümemesi adına yararlı olacaktır. Tırnakta meydana gelen mantar tedavi edilmediği takdirde başka alanlara yayılır ve orada büyümeye devam eder. Tırnak mantarına doğal çözümler yaparak mantar oluşumunun önüne geçebilirsiniz.

1- En iyi doğal tedavi yöntemlerin biri elma sirkesidir. Organik elma sirkesi güçlü bir antibiyotik özelliği vardır. Bakterilerle savaşır ve bakteri oluşumunu engeller. Tırnak mantarı oluşan bölgeye elma sirkesi sürülmelidir. Bu işlemi günde 2 3 defa tekrarlanması daha yararlı olacaktır.

2- Tırnak mantarına iyi gelen bir diğer yöntem ise sarımsaktır. Sarımsak en güçlü antibiyotiktir. Mantar tedavisinde kullanarak bakteri oluşumu engellenir ve önüne geçilir. Sarımsak suyunu bir kap içerisinde hazırlayarak ısıtılmalıdır. Tırnak mantarı oluşan bölgeye masaj yaprak sürebilirsiniz.

3- Tırnak mantarının önüne geçebilmek adına yoğurt tedavisi de son derecede faydalıdır. Yoğurt mikropları kendine çeker ve bakterileri arındırır. Ancak yoğurt tamamen doğal olması gerekmektedir.

Tırnak Mantarı Neden Olur?

Tırnak mantarı sık sık görülen ve yaygın olan bir problemdir. Tırnak mantarı oluşumunun en büyük nedenlerinden biri bakterilerdir. Uzun süre ayakkabı giymek, ayak hijyenine önem verilmemesi ve hava almayan ayakkabıları giymek tırnak mantarı oluşumuna neden olur. Kişisel temizliğe önem verilmemesi sonucunda da tırnak mantarına zemin hazırlanır. Tırnak mantarının önüne geçebilmek adına ayak düzenli olarak temizlenmeli ve terlediği zaman hijyeni sağlanmalıdır. Bunun yanı sıra, tırnak mantarı problemleri genel olarak diyabet hastalarında ve dolaşım sistemi bozuk olan kişilerde daha fazla görülmektedir.