Menu

Titreme Neden Olur?

Titreme hissi belirli aralıklarla ve istemsiz oluşan bir harekettir. Genliğine, sık sık oluşumuna ve titremenin türüne göre kas seğirmelerinden oluşmaktadır. Titreme problemleri yaşayan kişilerin merak ettiği sorulardan bir tanesi ise titreme neden olur? Sorusuna sık sık rastlanmaktadır. Titremenin birden fazla nedeni ve türleri vardır. Dinlenme sırasında ya da istemli hareketler sırasında, vücudun tümünde ya da vücudun belirli bölgesinde görülmektedir. Bunun gibi istemsiz kas kasılmaları ve uyumsuz titremeler sonucu ortaya çıkmaktadır. Bu durumda kişileri oldukça rahatsız etmektedir.

Nedenleri Nelerdir?

Yoğun duygular, ruhsal gerginlikler, hormon değişikliği, sinir yorgunlukları, parkinson hastalığı ve beyincik hastalıkları gibi birçok durum titremeye neden olan örneklerdendir. Bunun yanı sıra, vücutta oluşan titremelerin kalıtsal bir türü de olmaktadır. Titremenin nedenleri incelenip nedenlerine bakıp bir tedavi uygulanmakta ya da şiddetini ve türünü teşhis etmek olanaksız bir durumdur. Daha fazla duygusal kişilerde ve çabuk heyecanlanan kişilerde görülmektedir. Normal ortamlarda ve koşullarda görülen titremeler, ruhsal gerginliklerin ve yorgunluğun etkisi ile ortaya çıkabilmektedir.

Titreme Türleri

Vücutta oluşan titremelerin birçok türleri bulunmaktadır. Türlerine göre ve nedenine göre farklılık göstermektedir. Aşağıda titreme türleri hakkında bilgiler verilecektir.

Dinlenme halinde iken oluşan ve istemli hareketlerle kaybolan titremeler genel olarak bakıldığı zaman parkison hastalığında daha fazla görülmektedir. Hareket sonrası ortaya çıkan istemli ya da kinetik titremeler, bu tür özellikle beyincik hastalığında daha sık rastlanmaktadır. Kişiler belirli duruşu korumak istediğinde ortaya çıkan titremeler duruş titremesi olarak adlandırılmaktadır.

Sinir sistemi hastalıklarından sonra, yüksek ateş, tiroit bezinin aşırı çalışması ve çeşitli zehirlenmeler titreme olaylarını ortaya çıkartabilmektedir. Küçük kas seğirmesi meydana gelebilir. Bu tür titreme ise dinlenme sırasında daha sık rastlanmaktadır. Nedeni tam olarak bilinmeyen bu titremeler, genel olarak kalıtsaldır. Bu gibi titremeler yaşa bağlı değildir. Genç yaşlarda ya da yetişkinlerde de görülmektedir.