Bakım

Tonik Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır?

Tonik cilt bakımı için geliştirilmiş cildi günlük dış etkilerden kirden, yağdan ve makyajdan arındırmaya yarayan özel losyonlara verilen addır. Tonikler alkollü ve alkolsüz olmak üzere ikiye ayrılır. Alkollü tonikler yağlı ciltler için, alkolsüz tonikler ise kuru ciltler için üretilmiştir. Doğru sonucu alabilmek için cilt tipine uygun tonik seçimi oldukça önemlidir.  Yanlış seçilen cilt bakım ürünleri ciltte alerjik reaksiyona neden olabilmektedir. Peki, Tonik Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır?

Tonik Ne İşe Yarar?

Tonikler gün içinde çevresel faktörlere maruz kalıp kirlenen, yağlanan ve bunun sonucunda gözenekleri tıkanan cildi temizleyerek arındırmayı sağlar. Toniklerin en önemli özelliği antiseptik bileşikler içermeleridir. Bu sayede ciltte bir nevi dezenfektan görevi görürler.  Cildi derinlemesine temizlemek isteyenler için ideal bir üründür.

Doğru Tonik Nasıl Seçilir?

En başta kendinize uygun toniği seçebilmek için cilt tipinizi bilmeniz gerekir. Bunun için bir güzellik merkezine gidebileceğiniz gibi büyük kozmetik markalarının ücretsiz cilt testlerinden de faydalanabilirsiniz. Cilt tipinizi öğrendikten sonra buna uygun tonikleri seçmek için eczane veya kozmetik dükkanlarına gidebilirsiniz. Satış elemanlarından da yardım alarak uygun tonik seçilebilir. Ancak tonik alırken bütçe de düşünülmeli ve her birey bütçesine uygun ürünler kullanmalıdır. “Pahalı ürün iyi üründür” düşüncesi oldukça yanlış olup ekonomik ürünler de gayet iyi performans gösterebilmektedir. Hassas cilt yapısına sahip olan kişiler parfüm ve sert bileşenler içeren ürünlerden uzak durmalıdır. Kuru cilt tipine sahip olanlar ise alkolsüz tonikler tercih etmelidir.

Tonik Nasıl Kullanılır?

Tonik kullanmadan önce her birey kendi cilt tipine uygun sabun veya temizleme jeliyle yüzünü yıkamalıdır. Daha sonra yüz iyice kurulanıp hijyenik pamuğun üstüne çok fazla olamamak kaydıyla tonik dökülmeli ve cilde dairesel hareketlerle tonik yedirilmelidir. Tüm yüz bu şekilde tahriş edilmemek kaydıyla temizlenmelidir. Son olarak tonikten sona yeniden yüz yıkamaya gerek olmayıp uygulaması son derece kolaydır.