Topuk Ağrısına Ne İyi Gelir?

Topuk ağrısı genellikle yaşam standartlarını düşüren ve çoğu zaman günü kabusa çeviren bir rahatsızlıktır. Gün içinde sürekli olarak ağrıyabileceği gibi bazen de yatıldığı zaman kendisi gösterir. Her iki durum da oldukça can yakıcı ve rahatsız edicidir. Uzmanlara göre ayağın yorulmasından kaynaklı ortaya çıkan topuk ağrıları genellikle geçici olmakta. Ancak periyodik olarak ağrıyan ve geçmek bilmeyen topuk ağrılarına müdahale etmek gerekiyor. Geçmeyen bu ağrılar genellikle topuktaki yağ bezelerinin azalmasından kaynaklanıyor. Kemiklerin sürekli taban ile olan sürtünmesinden kaynaklı ortaya çıkan bu ağrılar ilerleyen dönemlerde hastayı ameliyata da götürebiliyor. Diğer geçici ancak şiddetli ağrıların sebepleri de genellikle topuk kayması ya da topuk dikeni olabiliyor. Bu tarz durumlarda periyodik egzersiz ya da tropikal ilaçlar ile ağrı hafifletilebiliyor. Bu noktada bu rahatsızlık ile yaşayan insanların topuk ağrısına ne iyi gelir sorularının cevapları çeşitlilik gösterebiliyor.

Sıcak Su Masajı

Genellikle ayağın çıkması olarak bilinen kemik kaymalarında topuk ve çevresi ağrı yapar. Bu ağrı zaman zaman dayanılmaz boyutlara ulaşabilir. Bu tarz kemik kayması ya da çıkmasına bağlı ağrılarda sıcak su masajı oldukça etkilidir. Dayanılabilecek sıcaklıktaki su dolu bir leğene ayak sokulur ve masaj yapılır. Çok sıkmadan topuk çevresine ritmik hareketler uygulamak hastayı oldukça rahatlatacaktır. Bu masaj sonrası tropikal kremler uygulanması tedavinin daha verimli olmasını sağlayacaktır. Sabitleyici bezler yardımı ile de topuk ve bilek sarılıp bir süre beklenebilir.

Buz Tedavisi

Bu yöntem daha çok şiddetli ve uzun süre ağrı çekenler için öneriliyor. Buzun ağrıların giderek hafiflemesine ve yok olmasına yardımcı olacağı söyleniyor. Bunun için iki küçük pet şişe içine su koyulup buzlukta doldurulur. Donan şişeler topuk kısmı ile düz bir zeminde bir ileri bir geri şeklinde hareket ettirilir. Böylelikle topuk bölgesine soğuk bir masaj yapılmış olacaktır. Ancak kişinin buna dayanabilmesi önemlidir. Belli bir süre sonra uyuşan ayak ısınmaya başladığında ağrıyı beraberinde getirmeyecek ya da ağrı çok hafiflemiş olacaktır. Bunu buz dolu bir kovanın içine ayaklarını sokarak da yapan hastalar söz konusudur.

Topuk Egzersizleri

Fizik tedavi yöntemlerinin de arasında bulunduğu, topuk ağrısı için egzersizler oldukça basit uygulanıyor. Bu egzersizlere kişi kendisi de yapabileceği gibi bir yakınından da destek alabilir. Özellikle sabah yataktan kalkıldığında oda içerisinde hafif yürüyüş yapmak, el parmakları ile topuk bölgesine masaj yapmak gibi egzersizler gün içinde daha az ağrı çekmeyi sağlayacaktır. Ayrıca plates ipi ya da bir lastik yardımı ile yapılabilecek egzersizler de ağrının şiddetini azaltacaktır. Yataktayken ayak tabanlarından geçirilen bu ip ya da lastik ileri geri çekildikçe ayak tabanına masaj uygulayacaktır. Sonrasın da ise ayağa kalkılıp topuğu ağrıyan ayağı arkada diğeri öne alınıp eller ile duvara yaslanılır. Eller ile duvar itilir ve ağrıyan topuğa baskı yapılır.

Bitkisel Yağlar ve Tropikal Meyveler

Tropikal meyvelerin ağrılar üzerindeki etkisi artık herkes tarafından biliniyor. Bu kremlerin uyuşturucu ve rahatlatıcı etkisi en şiddetli ağrılar üzerinde dahi etkili. Topuk ağrılarında da sık kullanılan bitkisel yağlar arasında susam ve hindistan cevizi yağını saymak da mümkün. Bu yağlar karıştırılarak hafif ısıtılıp topuk bölgesine uygulanır. Özellikle duştan sonra yapılacak hafif masaj ve yağ kürü ağrıların önemli ölçüde azalmasını sağlayacaktır. Ayrıca mineral ve yağ bakımından oldukça zengin aloe vera bitkisi de bu ağrılar üzerinde oldukça önemli bir role sahip. Eğer tazesi bulunabilir ise fırında bir müddet ısıtılıp iç kısmı topuk bölgesine uygulanabilir.