Topuk Dikeni Nasıl Tedavi Edilir?

Uzun süreli ayakta kalan ve ayağı rahatsız edebilecek türde ayakkabı kullanan kişilerde sıklıkla görülebilen topuk dikeni, sabahları yürürken topuk kısmında hissedilen ağrı ve adım atmada güçlük çekilmesi durumlarında baş gösteren bir rahatsızlık çeşididir. Gün içerisinde azalarak kişinin ayakta kalma süresiyle doğru orantıda artış gösterebilen topuk dikeni nasıl tedavi edilir? sorusu için bazı yöntemler bulunuyor.

Topuk Dikeni Tedavisi ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tedavi aşamasında kişinin göz önüne alması gereken en önemli nokta istirahattir. Ayrıca gün içinde ağrı oluşan bölgeye 2-3 defa 15 dakika süreyle soğuk buz kompresi uygulanabilir. Topuk dikeninin tedavi süreci aşamalı bir şekilde gerçekleşir. İlk aşamada kişinin basmadaki kusurunun giderilebilmesi için özel tabanlık uygulaması yapılacaktır. Topuk dikeni sorunu bulunan kişilerde genellikle düztabanlık, topuk yağ yastıkçığı bölgesinde erime ve yüksek kavis sorunları görülür. Problemi yaşayan kişi ayağına göre hazırlanan tabanlık kullanmalıdır. Bu tabanlığı kullanmanın yanı sıra Aşil tendonunun uzatılması amacıyla egzersizler uygulanmalıdır. Bu egzersizle taban bölgesinde kısalan tendonun yeniden eski esneklik ve uzunluğuna kavuşması amaçlanır. Bu egzersizlerin gerçekleştirilmemesi durumunda topuk dikeninden kaynaklı sabah ağrıları da giderilemez.

Topuk Dikeninde Enjeksiyon Uygulaması

Topuk dikeninin tedavi aşamalarından olan ve soğuk kompres ya da ilk tedavi aşaması uygulanan hastalarda rahatsızlığın giderilememesi halinde başvurulan yöntem enjeksiyon uygulamasıdır. Bu uygulamada en sık kullanılan yöntem, topuğun alt kısmından enjeksiyon gerçekleştirilmesidir. Enjeksiyon öncesinde kişinin işlem esnasında ağrı hissetmemesi için ayak bileğinden veya topuk kısmından bölgesel anestezi uygulanır. Enjeksiyon uygulamasında kortizon iğnesi veya kişinin kendi kanından elde edilen PRP enjeksiyonu uygulanır. PRP yöntemi iyileşmeyi hızlandırıcı bir etkiye sahip olduğu için tercih ediliyor. Enjeksiyon uygulamasının amacı topukta iyileşme göstermeyen dokunun iyileşme sürecinin hızlandırılması ve ağrının engellenmesidir. Bu uygulama sonucunda hastalarda büyük oranda tedavi sağlanabiliyor. İlk enjeksiyon uygulamasından sonra rahatsızlığın devamı halinde 10-15 gün sonra yeniden enjeksiyon yapılabiliyor.