Topuk Dikeninden Nasıl Kurtulabilirsiniz

Topuk dikeni, uzun süre ayakta duranlarda, evde yalın ayak yürüyenlerde, kilolu kişilerde ve ayağında şekil bozukluğu olan kişilerde olabiliyor. Topuk dikeni günlük yaşamı olumsuz etkileyen ve kabusa dönüştüren bir rahatsızlıktır. Ayağın tabanına taş veya çivi batıyormuş gibi bir his verir, ağrı oluşturur. Erken teşhis ile bu rahatsızlığın önüne geçilebilir. topuk dikeninden nasıl kurtulabilirsiniz? çeşitli yöntemleri vardır, uygulayarak biraz rahatlama yaşayabilirsiniz.

Topuk Dikeni Nasıl Anlaşılır?

Güne ilk başladığınız saatlerde ayaklarınızda bir ağrı varsa, ayak tabanına taş ve çivi batıyormuş gibi bir acı hissediyorsanız ve bu batmalar hiç geçmiyorsa topuk dikeni yaşıyorsunuz demektir. Topuk dikeninin olma sebebi, topukta bulunan bir zarın topuğa yapışması ve bu bölgenin iyileşememesi ile ortaya çıkar. Kişiler de sürekli ayakta durmak ve yürümek zorunda kalınca oluşan bu yırtıklar daha da büyür ve acı verir. En belirgin özelliği yataktan kalktığında bile topukta şiddetli ağrı olmasıdır. Ağrının üzerine basılınca çivi batıyormuş gibi bir acı hissi olur. Gün ortalarına doğru ağrı ve acı azalabilir, ancak çok yüründüğünde bu ağrı ve acılar dayanamayacak boyuta ulaşır ve dinlenildiğinde dahi ağrı geçmez. Bu rahatsızlıklar varsa erken teşhis ile kurtulabilirsiniz.

Topuk Dikenini Önlemek İçin Yumuşak Tabanlı Terlik

Topuk dikeni tanısı konulabilmesi için ortopedik muayene önemlidir. Hastanın anlattıkları şikayetler ve klinik muayeneye göre tanı konur. Hasta muayene edilirken topuk altına bastırıldığında ağrı oluyorsa bir röntgen istenir ve kesin teşhis konur. Topuk dikeni rahatsızlığı olan kişiler evde yalın ayak yürümemeli, tabanı yumuşak olan terlikler kullanmalıdır. Dışarıda sert tabanlı ayakkabılar kullanmak yerine spor ayakkabı ve yumuşak tabanlı ayakkabılar kullanmalıdır.

Soğuk Su Ve Masaj Uygulaması Rahatlatır

Topuk dikeni tedavisi olurken öncelikle ağrı kesici kremler kullanılır, beraberinde masaj yapmak ve soğuk suya batırmak ya da soğuk kompres yapmak rahatlama sağlar. Masaj yapılırken, ayak parmakları geri çekilir ve topuk bölgesine 5 dakika süreyle soğuk uygulanır ve ağrı kesici krem sürülür. Bu masaj ve soğuk uygulaması ve sonrasında krem uygulaması günde 4-5 kez yapılmalıdır. Aynı zamanda kullanılan ayakkabıların yumuşak tabanlı olmasına özen gösterilmelidir. Tüm bunlara dikkat edilirse topuk dikeninden kurtulma şansınız vardır. Tedavi 4-5 hafta gibi bir süreye yayılabilir, öyle hemen bir iki günde geçmesini beklemek yanlıştır.

Enjeksiyon Uygulaması Hızlı İyileştiriyor

Masajdan ve soğuk su tedavisinden fayda görmeyen hastalar için farklı bir tedavi yoluna gitmek gerekir. Bu uygulamada ise topuğun altından enjeksiyon uygulanır, işleme başlamadan önce hasta çok ağrı hissetmesin diye ayaktan veya topuktan uyuşturucu uygulanır. Enjeksiyonda kullanılan ilaç hastanın kendi kanından hazırlanan ve hızlı iyileşme sağlayan PRP adı verilen bir ilaçtır. Yapılan enjeksiyonla topukta hasar gören doku iyileşmesine hız kazandırılır ve ağrı giderilir. Enjeksiyon uygulaması topuk dikeni ağrısında önemli ölçüde fayda gösterir. Tek seferde ağrıdan kurtulamayan hastalarda 10-15 gün sonra işlem tekrarlanır ve tedaviye devam edilir.

Büyük Çoğunlukta Ameliyata Gerek Kalmadan İyileşme Sağlanıyor

Sağlık engeli olduğu için enjeksiyon uygulaması yapılamayan hastalarda ya da uygulamadan yanıt alamayanlarda ESWT (şok dalga) tedavisi uygulanır. Halk arasında bilindiği şekliyle röntgende görülen kemik çıkıntısına müdahale ile kırıldığı bilinmektedir. Aslında yapılan uygulama topukta iyileşme gösteremeyen bir dokunun bilinçli bir şekilde hasar vererek iyileşmesini sağlamaktır. Bu yöntemde topuğa uygulanan 2000-3000 ses dalgası ile bölgede kanama yaratarak orada hareket oluşturmaktır. Bütün tedaviler uygulandığı halde iyileşemeyen hastalarda ameliyata başvurmak gerekir, ancak çok az hasta bu yola başvurmak zorunda kalıyor. Genelde tedavi yollarıyla rahatlama sağlanıyor.