Sağlık

Travma Yaşayan İnsanlarda Psikolojik Sorunlar

Yaşamında bir defa bile herhangi bir travma yaşamış kişi, yaşadığı travmadan sonraki yaşamında psikolojik sorunları olacaktır, bu kaçınılmaz bir gerçektir. Özellikle yaşanan travma çocukluk yıllarında yaşandığı takdirde çok daha fazla derin izler bırakır travma yaşayan kişide, travma yaşayan insanlarda psikolojik sorunlar asla silinmeyecek hafızadan travmadan arta kalan yaşananlar, travma anında yaşananlar ve travma sonrası psikolojik sorunların başlaması ile daha da zorlaşır bazen hayatta ki bazı zorluklarla baş edebilmek.

Travma Yaşayan Kişi Neler Yaşar?

Travma yaşayan kişilerin hayatı 2 ayrı zaman bölünür, travma öncesi ve travma sonrası olarak. Travma yaşamadan önce yaşadığı hayat çok güzel bir hayat olmasa bile, yaşadığı travmadan sonra eski güzel olmayan günlerin şimdiki yaşamından binlerce defa iyi olduğunu düşünür, çünkü o travmayı henüz yaşamamıştı. Hele ki travma yaşayan bir çocuksa bu durum çok daha zordur. Bundan sonraki hayatında yaşadığı travmayı bir çok defa herhangi ufacık bir hareket, fotoğraf, anı, kişi ve giysi gibi herhangi bir nesne dâhil onlara travmayı hatırlatacaktır.

Yaşanan Travmanın Ne Şekil Bir Travma Olduğunun Önemi Var mı?

Yaşanan her türlü travma gelecek yıllarda kişide mutlaka izler bırakacak ve çok küçük detaylarla bile her an hatırlarlar. Travmanın hangi nedenden olduğu elbette önemlidir. Fakat bazı travmalar vardır ki, bırakın arada hatırlamayı, bir an bile unutulmayacak travmalar söz konusu olabilir. Kişinin tüm yaşantısını etkiler bu durum. İnanılmaz psikolojik bozukluklar yaşarlar. Kimisi yaşadığı travma sebebiyle psikolojik sorunları olduğunu kabul eder ve destek alır. Fakat bir de bu durumu kabul etmeyip destek kabul etmeyen kişilerde vardır ki, bunların tedaviyi kabul etmemesi işleri çok daha zorlaştırır, öyle ki ya çok içine kapanır, ya da kendi yaşadığı travmayı başkalarına anlatamadığından, kimsenin kendisine inanmayacağını düşündüğünden daha ağır psikolojik sorunlar yaşarlar.