Tümör Nedir? Neden Oluşur?

Halk arasında tümör nedir? Neden oluşur? Sorusu kanserin yaygınlaşmasıyla çok merak edilen sorular oldu. Tümör halk arasında kötü bir yapı sayılsa da aslında tümör her zaman kötü bir durumun belirtisi değildir. Tümörün tıbbi olarak anlamı, kontrolsüz bölünmüş hücre yığınıdır. Tüm tümörler iyi ya da kötü hatalı bölünme sonucunda oluşmuştur. Normalde insan hücreleri bölünme için belirli büyüklüğe ve uyarıya ihtiyaç duyarken, tümör hücreleri hiçbir uyarıya ihtiyaç duymadan kendi başlarına bölünerek çoğalırlar. Tümörler iki çeşittir. Çeşitlerine göre farklı davranışlar gösterirler. Tümörün oluşum nedenine baktığımızda birçok şey karşımıza çıkıyor. Hatta bu konuda çalışan bilim insanlarının tabiriyle, her şey kanserojen. Kanserojen maddeler, radyasyon, bazı gazlar, virüsler ve diğer birçok şey kanserin oluşmasının temel nedenleridir.

Tümör Çeşitleri

Tümörün iki çeşidi vardır. Halk arasındaki adıyla iyi huylu, köyü huylu tümör, tıbbi olarak ise belirgin ve malign tümör. Belirgin tümörler, iyi huylu olarak adlandırılan tümörlerdir. Bu tümörlerde diğer tümör çeşidindeki gibi kontrolsüz ve uyarısız bölünürler fakat bu tümörlerdeki hücreler bir kapsül içinde, kimseye zarar vermeden, başka dokulara yayılmadan bölünürler. Malign tümörler ise bir kapsül içinde büyümezler. Bölünen hücreler kan ve lenf yoluna ya da vücut boşluğuna yayılarak, diğer organlara ilerler ve burada da çoğalmaya devam ederler. Bu duruma tıpta metastaz denilmektedir. Malign tümörlerin diğer adı kanserdir. Ölümcül olan bu tümörler metastaz yapması halinde birçok organda da kanser oluştururlar.

Tümör Tedavisi

İyi huylu tümörler genel kolayca cerrahi ile alınırlar ya da zararsız ise hiç dokunulmazlar. Kanser dediğimiz malign tümörler ise erken teşhiste hemen ameliyat ile alınırlar. Fakat metastaz yapmış ise bu durumda onkolojik tedavi yöntemleri olan radyoterapi, kemoterapinin kullanılması gerekli olacaktır.