Kahve deyince ilk aklımıza gelen şey tabi ki Türk Kahvesi… Türk Kahvesi eksi Türk toplumlarından bu yana gelmiş geleneksel ögelerimizden biridir.  Telvesi ile birlikte pişirilen Türk kahvesi içerisinde pek çok antioksidan bulunduruyor. Telve ile pişirildiğinde içeriğinde artan polifenoller ile antikanserojen bir etki yaratıyor ve birçok kanser türüne karşı koruyucu bir etki sağlıyor. Türk kahvesi kişilere zihinsel bir destek sağlayarak ezber gücünü arttırıyor ve vücudun güne zinde başlamasına yardımcı oluyor. Sabahları içilen Türk kahvesi vücuttaki yağ yakımını destekliyor ve vücudu hastalıklara karşı korumaya yardımcı oluyor. Alzheimer gibi birçok hastalığın önüne geçtiği de bilimsel testler ile kanıtlanan Türk kahvesi insan sağlığı açısından oldukça olumlu yansımalara sahiptir. Ancak Türk kahvesi de her kahve türü gibi kafein içerdiğinden çok fazla tüketilmesi sonucunda olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir. Bu nedenle ne kadar sağlığa yararlı olursa olsun günde 1-3 fincandan daha fazla tüketilmesi önerilmemektedir.

Türk kahvesinin telvesi birçok alanda kullanılabilmektedir. Pişmiş kahve telvesinin bu alanlar arasında cildi güzelleştirmesi ön plandadır. Kahve telvesi ciltteki pürüzleri yok edebilen doğal bir ilaçtır. Bir miktar kahve telvesini yüzünüze ovalayarak sürebilirsiniz. Kahve telvesi yüzünüzde peeling etkisi yaratacak ve gözeneklerinizin açılmasına, cildinizin canlanmasına ve parlamasına yardımcı olacaktır. Yüzünüz için kullanabileceğiniz en doğal maske kahve telvesidir. Yüzünüze sürdükten sonra bir süre bekleyin ve cildiniz tarafından kahve telvesinin bir kısmının emilmesini bekleyin. Kahve telvesi cildinizi besleyerek yüzünüzde oluşan pürüzleri yok etmenizde yardımcı olacaktır. Aynı zamanda kahve telvesi çok iyi bir cilt nemlendiricisidir. Çatlayan ellerinize kahve telvesi ile masaj yaparak kaybettiği nemi geri kazanmasını sağlayabilirsiniz. İçerdiği onarıcı etki ile cildinizde oluşan çatlakların giderilmesine yardımcı olacaktır.

Kahve telvesini selülitlerinizi gidermek amacı ile de kullanabilirsiniz. Günümüzde pek çok insan selülit onarımı için birçok krem, jel gibi kozmetik ürünlere başvurmaktadır. Kahve telvesi doğal bir selülit önleyicidir. Kahve telvesini selülitli bölgeye masaj yapmak suretiyle sürün. Telveyi sürdüğünüz bölgeyi streç film yardımıyla kaplayın ve 30 dakika kadar bekleyin. Bu uygulama ile selülitli bölgenin üzerinde düzelmeler gözlemleyeceksiniz. Tabi ki bu durumun gerçekleşmesi için bu uygulamayı düzenli olarak yapmalısınız. Düzenli şekilde uygulandığında selülit görünümün azaldığına şahit olabilirsiniz. Aynı işlemi göbeğinize de uygulayarak göbek yağlarınızdan kurtulmanız da mümkün. Göbeğinize süreceğiniz kahve telvesini az miktarda zeytinyağı ile karıştırın ve masaj yaparak göbeğinize uygulayın. Streç film ile kaplayıp bir süre bekleyin. Bu işlem de düzenli şekilde uygulandığında göbek yağlarından kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

Kahve telvesi bitkileriniz için de çok iyi bir gübre görevi görmektedir. Bitkileriniz çabuk soluyor ve ölüyorsa topağına bir avuç kadar kahve telvesi ekleyin. Kahve telvesi bitkilerinizin daha uzun ömürlü olmasına yardımcı olacaktır.

Kahve telvesini evinizdeki kötü kokuları hapsetmek için de kullanabilirsiniz. Evinizde bulunan bir mumun içine veya küçük bir kasenin içine bir avuç kadar kahve telvesi ekleyin ve telveyi yakın. Mum içine eklediğinizde telveyi yakmanız gerekmez. Yanan mumun alevi ile telve kokusu evinize yayılacaktır. Kahve telvesi yaymış olduğu hoş koku ile evinizdeki yemek kokusu, sigara kokusu gibi kötü kokuları maskeler ve yayılmasını önler.

Kahve telvesi buzdolabında oluşan kötü kokuları da önlemek için birebirdir. Buzdolabınızın içine kurutmuş olduğunuz telveyi bir tabağa dökerek yerleştirin. Kahve telvesi buzdolabı içinde oluşan kötü kokuları emecek ve hapsedecektir.

Kahve telvesini yanmış tencerelerinizin zorlu lekelerini çıkarmak amacıyla da kullanabilirsiniz. Yanmış olan tencerenizin içine bir miktar kahve telvesi ekleyin.  Bir sünger veya tel yardımı ile tencereyi ovalayın. Yanmış lekenin kolayca çıktığını göreceksiniz. Kahve telvesi zorlu lekeleri çıkarmaya ve tencerelerinizin parlamasına yardımcı olur.