Anne & Bebek

Üçlü Test Nedir ve Nasıl Yapılır?

Anne adaylarının en sık sorduğu sorulardan biri de Üçlü Test Nedir ve Nasıl Yapılır? sorusudur. Üçlü test, hamilelerde 16 ile 18. haftalar arasında yapılması tavsiye edilen bir tarama testidir. Bu tarama testinde anne kanındaki 3 maddenin düzeyine bakılır. Anne adayının yaşı ve kilosu ile birlikte bu 3 maddenin değeri göz önüne alınarak bebekte kromozom anormalliğinin varlığı tespit edilir. Anne kanında tespit edilen bu maddeler AFP proteini, hCG ve E3 hormonlarıdır. AFP, bebeğin anne karnında iken karaciğeri tarafından üretilen bir protein türüdür. Doğum yaklaştıkça AFP değeri de yükselir. hCG plasentada üretilen bir hormon olup hamileliğin ilk dönemlerinden itibaren yükselmeye başlar. E3 hormonu ise hem bebek hem de plasenta tarafından üretilen bir hormondur. Bu maddelerin hepsi hamilelik süreci boyunca farklılık gösterir. Testler sonucunda bir tanı ortaya konmaz. Sadece bir risk olup olmadığı saptanır ve anne adayı bilgilendirilir.

Üçlü Test Yaptırmak Tehlikeli Midir?

Üçlü testin ne anne adayına ne de bebeğe hiçbir zararı yoktur. Sadece anneden kan alınır ve 3 maddenin değeri incelenir. Bu testten çıkan değerlere göre daha ileri testler de yapılır.

Üçlü Testi Kimler Yaptırmalıdır?

Üçlü testi özellikle 35 yaş ve üzeri anne adayları yaptırmalıdır. Bunun nedeni anne adayının yaşı ne kadar yüksek olursa bebeğin down sendromlu olma riski o kadar yükselir. Ancak sadece 35 yaş üstü hamileler değil bütün anne adaylarının bu testi yaptırması doktorlar tarafından önerilir.

Bu Testler Sonucunda Bebekte Hangi Hastalıklar Ortaya Çıkabilir?

Üçlü tarama testi sonucunda ortaya çıkan değerler bebeğin Trizomi 21 yani Down Sendromu riski taşıyıp taşımadığını gösterir. Edwards Sendromu ve Nöral Tüp Defekti de bu maddelerin ölçülmesiyle ortaya çıkan diğer risklerdir.