Sağlık

Unutkanlık Neden Olur

Unutkanlık genel olarak sık rastlanan bir durumdur. Ufak tefek unutkanlıklar günlük hayatın rutini haline gelmiştir. Telefonu evde unutmak anahtarın nerede olduğunu hatırlayamamak isimleri hatta kişileri karıştırmak gibidir. Bu tarz unutkanlıklar kişiyi endişelendirip huzursuz edecek boyutta değildir. Ancak unutkanlığın boyutu arttığı zaman bu tehlikeli olabiliyor. Peki, Unutkanlık Neden Olur

Yüksek Oranda İçki Kullanımı

Alkolün fazla tüketilmesi durumunda geçmiş unutulmaz ancak kısa süre içersinde yaşanan olaylar konuşulan konular yani kısacası kısa süre içersinde hatırlanmak istenen durumlar hatırlanamayabilir. Yüksek oranda içki kullanımı derken buna bir üst sınır verilemiyor çünkü alkolün vücutta yaptığı etki her bünyede farklı seyredebiliyor bu sık içki kullanımı kullanılan içkinin alkol oranı vs gibi durumlar etkileyebilir.

Yoğun Stres Altında Olmak

Stres altında olan kişilerde unutkanlık oranı çok daha yüksektir. Yoğun stres altında olan kişi duydukları karşısında ilgisini ve dikkatini toplamakta zorluk yaşar. Kafası sürekli kendisinde stres yaratan konuyla meşgul olduğu için unutkanlık oranı da oldukça yüksektir.

Depresyon Ve Depresyon İlaçları

Depresyonun belirtileri arasında kendini mutsuz ve yorgun hissetme olaylara ve durumlara karşı isteksizlik gibi belirtilerin yanı sıra unutkanlık ta yer almaktadır.

Depresyon tedavisinde kullanılan bazı ilaçların yan etkisi olarak unutkanlığa rastlanmaktadır. Ancak böyle bir durumla karşılaşıldığı takdirde mutlaka doktora başvurulmalıdır doktor bu durumda ya kullanılan ilacı değiştirecektir ya da unutkanlığı önleyecek başka bir ilaç ilavesinde bulunacaktır.

B12 vitamini eksikliği

B12 vitamini eksikliği durumunda unutkanlık kaçınılmaz olur. Kan testiyle vücuttaki B12 vitamini eksikliği belirlenebilir. Bu durumda B12 içeren basit vitamin ilaçları kullanılabilir.

Uyuşturucu Kullanımı

Uyuşturucu kullanımı kısa dönemde dalgınlık yarattığı uzun dönemde de beyin hücrelerini öldürdüğü için unutkanlığa neden olur.

Beslenme Şekli

Düzgün ve sağlıklı beslenmemek unutkanlığın yanı sıra yorgunluk halsizlik ve depresyonu da tetiklemektedir. Bu nedenle sağlıklı ve dengeli beslenme çok önemlidir.

Kişi unutkanlık Neden olur? Sorusuna kendince cevaplar bulsa bile tehlike yaratabilecek unutkanlıklarda mutlaka bir uzmana danışmalıdır.