Kadınca Sağlık

Üstüne Adet Görme

Adet görmek kız çocuklarının ergenlikten itibaren yaşadıkları biyolojik olaydır. Bu dönem artık çocukluktan gençliğe ve yetişkinliğe doğru giden bir dönemdir. Biyolojik bir olay olduğu gibi fizikler görünümde de farklılıklar meydana gelir. Adet her ay normal bir düzende olmak koşulu ile 5-7 gün arası sürer. Çevresel faktörlere bağlı olarak değişen adet görme yaşı genellikle 14 yaş şeklindedir. 14 yaştan önce ve sonra da olabilir. Adet dönemi vücut fazlasıyla hassas olmasının yanı sıra hormon dengelerinde bir takım değişiklikler görülür. Bu dönem sinir ve stres sıkça rastlanan davranışlar içindedir. Yetişkinlikte de aynı şekilde olan adet dönemi her kadın da farklı belirtiler de gösterebilir. Kadınlar yalnızca hamilelik dönemlerinde adet görmezler (sağlıklı bir hamilelik için geçerli) hamilelik üstüne adet görme şeklinde bir dönem vardır. Bu dönem nedir ve belirtileri nelerdir?

Hamilelikte Üstüne Adet Görme

Üstüne adet görme, hamile olan annenin, bir adet dönemi periyotu bitip diğerine başlayacağı zaman hamile olmasına rağmen gördüğü kanamaya denir. Hamilelik ile ilişkili bir kanamadır. Adet kanaması değildir

Üstüne Görme ve Adet Kanaması Arasındaki Fark Nedir?

Üstüme görme her şeyden önce adet kanaması değildir. Buu kanamanın renk ve yoğunluğu adet kanamasından farklıdır. Üstüne görme kanaması, adet kanamasına göre düzensiz ve hafiftir. Bu kanama ortalama olarak döllenmeden sonraki 10 gün içerisinde gerçekleşir. Üstüne görme kanaması anne adayı tarafından fark edilmeyebilir.

Eğer hamilelik şüpheniz var ise böyle bir durumda kanın yoğunluk ve düzenine bağlı olarak, bireyin doktora gitme şansı varsa ilk olarak doktora gitmeli yoksa kendisi idrar ile hamilelik testi yaptırmalıdır.

Üstüne Görmenin Zararı Var Mıdır?

Bu durum hamileliğe zararlı değildir. Bu kanama hamileliğin geç fark edilmesine neden olur ve birey hayatındaki bazı zararlı şeyleri (eğer yapıyorsa) yapmaya devam eder. İlaç, içki vs. kullanımı gibi. Eğer üstüne görme kanaması erken fark edilirse anne adayı hamileliğine sağlıklı bir şekilde başlamış olur.

Üstüne Adet Görmenin Sebepleri

  • Yerleşme kanaması
  • Düşük tehlikesi kanaması
  • Servikal enfeksiyon kanamaları
  • Yara veya lezyona bağlı olan kanamalar
  • Plasenta yerleşim durumuna bağlı olan kanamalar.