Uyku Düzeni Nasıl Sağlanır

Uyku günlük olarak bedenimizin rahatlaması ve dinlenebilmesi açısından bir ihtiyaçtır. Uykunun düzenli olması aynı şekilde kişilerin yaşamına da yansımaktadır. Düzensiz uyku vücudu daha çok yorar ve güne bitkin başlamanıza neden olur. Uyku eksikliği günlük aktivitelerin aksaması ve motivasyon açısından sorunlar ortaya çıkartır.

Verimli bir uyku uyuyamamış kişi yeni güne uyandığında motive olmakta zorlanır ve konsantrasyonu azalır. Aynı zamanda uyku eksikliğinden kaynaklı olarak stres ve yorgunluk da gün içinde ortaya çıkar. Bu durum günlük işlerin akmasına ve gün verimliliğinin düşmesine neden olmaktadır. Sağlıklı bir gün geçirebilmenin altın anahtarı güzel bir uyku uyuyabilmek ve vücudu dinlendirebilmektedir.

Uyku bozukluğu aslında bir sağlık problemi olarak karşımıza çıkmaktadır. İleri derecede uyku bozukluğu yaşayan kişiler psiko-teknik yöntemler ile tedavi altına alınmaktadır. Uyku merkezleri, uyku seansları gibi tedavi yöntemleri ile kişinin uykusunun düzene sokulması sağlanır. Ancak genellikle insanların yaşamış olduğu uyku bozuklukları bu şekilde psikolojik değil, gün içerisindeki davranışlarından dolayı kaynaklanmaktadır.

Uykunuzu düzene sokabilmeniz bazı adımları dikkate aldığınız takdirde mümkündür. Sağlıklı ve dinlenmiş bir şekilde güne başlayabilmek için uykunun düzenlenmesi şarttır. Uykunuzu düzene sokmanız için yapabileceğiniz birkaç adım vardır. Bunlardan ilki uyku saatine yakın bir zamanda kafein içeren içecek veya yiyecekler tüketmemenizdir. Kafein, insan vücudunda uyarıcı bir etkiye sahiptir. Uyku reseptörlerini etkiler ve bedenin ayık kalmasını kolaylaştırır. Bu durum gün içerisinde işine yarasa bile gün sonunda uyku saatine yakın tüketildiğinde uykuya dalmanızı engelleyecektir. Bu nedenle uyku saatine yakın bir zamanda kafein içeren hiçbir şey tüketilmemelidir.

Kolayca uykuya dalmanızı sağlayabilen bir diğer etken ise yatağınızın modelidir. Her insanın vücuduna uygun olan bir yatak modeli vardır. Bel ağrılarından şikayetçi iseniz daha sert bir yatak tercih etmeniz gerekirken tamamen vücudunuzu kaplayan bir yerde uyuyabiliyorsanız daha yumuşak ve yaylı yatakları tercih etmeniz gerekmektedir. Yatak tercihiniz uyku kalitenizi de arttıracak ve güne çok daha zinde uyanmanızı sağlayacaktır.

Diğer bir etken olarak karşımıza alkol kullanımı çıkmaktadır. Alkol kullanımı eğer düzenli bir şekilde ilerliyorsa sadece uyku sağlığına değil komple beden sağlığına olumsuz etkiler yansıtır. Alkol kullanımı uyku kalitenizi etkileyen bir etkendir. Aşırı alkol tüketimi vücudu aşırı yorar ve kaliteli bir uyku uyumanızı engeller. Bu nedenle uyku düzeninizi bozan etkenler arasındadır. Uykunuzu düzene sokabilmeniz için ölçülü şekilde alkol tüketmenizde fayda vardır.

Yatmadan hemen önce bir şeyler yemek de uyku kalitenizi etkiler. Vücudun kendini uykuya hazırladığı sırada tüm iç organlarınız günlük görevlerini tamamlamış kendilerini uykuya hazırlamış durumdadır. Siz uykudan hemen önce bir şeyler yediğinizde uyku moduna geçmiş olan sindirim sisteminiz tekrar çalışmaya başlar. Uyumak için yatağa yattığınızda hissettiğiniz şişkinlik ve rahatsızlık durumu sindirim sisteminize göndermiş olduğunuz besinlerin sindirilmeye çalışılmasından kaynaklanır. Uyku öncesi yemek yemek vücuttaki uyku halini bozar ve kişiye rahatsızlık verir. Derin uykuya geçmeyi engeller ve sağlıklı bir uyku düzeninin oturmasına engel olur. Bu nedenle kendinizi uykuya hazırlamak istiyorsanız yatmadan en az 2 saat önce bir şeyler yemeyi kesmelisiniz. Bu sayede siz yatana kadar geçen sürede vücudunuz sindirimi tamamlar ve uykunuzu engelleyebilecek olan faktörler ortadan kalkmış olur.

Gün içerisinde şekerleme dediğimiz kısa süren uyku süreleri de uyku düzenimizi olumsuz etkilemektedir. Vücut uyku pozisyonu aldıktan kısa bir süre sonra REM uykusu dediğimiz derin uyku aşamasına geçer. Gün içerisinde yapılan bu kısa şekerlemeler vücudun dinlenmesi için ihtiyacı olan REM uykusunu yarıda bölmenize neden olur. Kısa süreçlerle uykuyu bölen vücut gece uyumak istediğinizde düzeni bozulduğu için sağlıklı bir uyku moduna geçmekte zorlanır. Bu nedenle uykusuzluk gibi sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Düzenli bir uykuya sahip olabilmeniz için tüm bu alışkanlıklarınıza dikkat etmeli ve uygulamaktan kaçınmalısınız. Böylece hem düzenli bir uykuya hem de düzenli ve kaliteli bir yaşama sahip olabilirsiniz.