Uykusuzluk Nedenleri Nelerdir?

Uyku, yaşantımızın büyük bir kısmında önem teşkil eden durumdur. Saatinde uyumak ve uyanmak vücut direncimizi arttırır ve bağışıklık sistemimizi güçlendirir. Yediğimiz besinlerin bile uykuya etkisi büyüktür. Fast-food beslenmek, radyasyona maruz kalabilecek televizyon, bilgisayar ve telefon başında fazla zaman geçirmek uyku düzeninizin bozulmasına sebep olabilir. Vücudun istediği uyku saati en geç 22:00’dır. Bunu aştığınızda gözaltlarında morarma, şişme gibi yan etkilerle karşılaşabilirsiniz. Bu yazımızda sizlere uykusuzluk nedenleri nelerdir? ve nasıl önlem almanız gerektiğinden bahsedeceğiz.

Uyku Düzenini Yoluna Koymanın Yöntemleri

Teknolojik çağda olmamızla birlikte artık bilgisayar başında ya da televizyon karşısında zaman geçiren insan sayısı artmaktadır. Bunların yaydıkları yüksek radyasyon ve ışık, beynimize gönderdiği sinyallerle uyumamız gereken uykuyu daha da geciktirmektedir. Gece geç yatıp sabah geç kalkanlara ”gececiler”, gece erken yatıp sabah aynı şekilde erken kalkanlara ise ”gündüzcüler” denmektedir. Standart uyku süresi 8-9 saat arasında değişmektedir. Sağlıklı bir insanın uyku uyuma süresi asla 8 saati aşmamaktadır. Öğlen saatlerinde kalkmanın yan etkilerinden bir tanesi, tüm günü yorgun ve sıkkın geçirmenize neden olur. Uykusuzluk problemleri nelerdir? Diye sorulduğunda başlıca bu sebepleri sunabiliriz.

İyi Bir Uykunun Temeli Kendinizi Yormaktan Geçer

Tüm gün oturarak ya da yatarak uykunuzun gelmesini sağlayamazsınız. En güzel uyku, gün içinde kendinizi yormaya başladığınızda gelir. Gerek ev işleri, gerekse küçük bir yürüyüş ve spor sayesinde vücudunuzun hem dinç kalmasını sağlayabilir, hem de biraz yorduktan sonra uykuya daha rahat dalmanızı kolaylaştırır. Herhangi bir şekilde ilaca başvurmamanızı tavsiye ediyoruz. İlaçların bağımlılık yapma etkisi bulunduğundan her gün tekrar tekrar uyku ilacı kullanmanız, o ilaca bağımlı olmanızı ve onsuz asla uyuyamamanıza neden olacaktır. Doğru beslenmek, kendini yormak ve zamanında uyumaktan geçer. Uykusuzluk problemleri nelerdir? Sorusunun cevabı en başta yanlış beslenme ve beyninizi yoracak cihazların karşısında kalmaktan geçiyor. Bunların önüne geçebilmek için size sunduğumuz az ve basit tüyoları uygularsanız, uykusuzluk probleminizi kısa sürede atlatacaksınız.