Uyuzun Belirtileri Nelerdir?

Uyuzluk insanları en çok rahatsız eden hastalık türlerinden biridir. Çeşitli yollarla üzerinize gelebilir. Birçok sebepten kaynaklanabilen uyuzluk insanlara çok hızlı bulaşabilen bir cilt enfeksiyonudur. Mikroskobik bir parazit böceği uyuzluğa neden oluyor. Bu böcekler insanın cildinin altına yerleşir ve burada üremeye başlarlar. İnsanların kanı ile beslenerek yaşamlarını devam ettirirler. Peki, Uyuzun belirtileri nelerdir?

Uyuzluk Nasıl Ortaya Çıkar?

Uyuzluğun en belirgin özelliği aşırı bir kaşıntıya neden olmasıdır. Her uyuz olan insanda bu belirti mutlaka kendisini gösteriyor. Kaşıntının vücutta kendini göstermesi uyuz böceklerinin vücuda yayılmasından bir kaç gün sonra başlıyor. İlk başladığı dönemlerde ciltte hafif bir kızarma ve kaşıntı oluyor. Daha sonraları kaşıntı yayılmaya ve daha yoğun bir şekilde kendisini hissettirmeye başlar. En fazla kaşıntı da geceleri oluyor. Zamanla kaşıntılar derecesini arttırıyor ve cilt üzerinde kabarmalar, yoğun kızarıklıklar oluşuyor. Bazı insanlarda derinin pul pul olmasına da neden olabiliyor. Dünya üzerindeki en yoğun olarak yaşanan cilt enfeksiyonudur. Deri teması neticesinde bulaşma riski de oldukça yüksektir.

Uyuzluk Belirtileri Her İnsanda Aynı mıdır?

Uyuzluk belirtileri çoğu zaman her insanda aynı özellikleri gösteriyor. Dünya üzerinde çok sık görülen bir rahatsızlıktır. Bununla birlikte en çok cinsel yolla bulaşır. Uyuza yakalanan insanlar ilk etapta belitleri tam olarak kestiremeseler de bir kaç gün içerisinde bu hastalığın verdiği sıkıntılarla doktora başvurmak zorunda kalıyorlar. Fakat uyuz mikrobu uyuz olan kişinin kullandığı havlu, tarak, elbise gibi eşyaların kullanılması ile kolaylıkla bulaşmaz. Uyuzluğun ilk belirtileri yetişkinlerde göğüs aralarında, parmak uçlarında, parmak aralarında meydana gelir. Uyuzluk hastalığı ortaya çıktıktan sonra doktor tedavisi şarttır. Bu hastalık tedavi edildikten sonra da devam etme riski olan bir hastalıktır. Bu nedenle uyuz olan insanlar ilerleyen dönemlerde yeniden uyuz olabilirler.