Ekonomi

Vadesiz Mevduat Hesabı Nedir?

Vadesiz Mevduat Hesabı Nedir?

Gerçek veya tüzel kişilerin sahip oldukları para, değerli kağıt, altın gibi satın alma gücüne sahip tutarların bankaya yatırılmasına “Mevduat “ denir. Bu mevduatın gerçek veya tüzel kişiler tarafından çekilmesi bir tarihe başka bir ifade ile vadeye bağlanmış ise bu mevduat hesabına “vadeli mevduat hesabı” denir. Mevduatı yatıran gerçek veya tüzel kişiler istediği herhangi bir günde herhangi bir şarta bağlı olmaksızın parasını geri alabilmesi durumunda bu hesaba “vadesiz mevduat hesabı” denilmektedir.

Vadesiz Mevduat Hesabı Neden Kapatılmalı

Bankada mevduat hesabı bulunan kişiler o banka ile ilgili işlemleri sona erdiğinde, ödemeleri bittiğinde veya mevduatlarını bankadan çektiklerinde genel olarak hesaplarının da kapatıldığı düşünür. Fakat, hesabın kapatılması ile ilgili bankaya gerekli talimat verilmediği sürece bankalar genel olarak hesap kapatma işlemine sıcak bakmazlar. Kapatılmayan vadesiz mevduat hesabı ile ilgili nasıl bir sorunla karşılaşılabilir? “Hesap İşletim Ücreti”. İşleminizin bittiğini ve bağınızın koptuğunu düşündüğünüz banka hesabınıza eğer para yatarsa ilgili banka adınıza yatan bu paradan “Banka Hesap İşletim Ücreti “ adı altında kesinti yapabilir. Eğer hesaplarınızı düzenli takip etmiyor iseniz bu durumun farkına bile varmayabilirsiniz.

Kullanılmayan Vadesiz Mevduat Hesabı Nasıl Kapatılır?

Herhangi bir bankada kullanılmayan vadesiz mevduat hesabınız varsa, öncelikle ilgili banka şubesine bir talimat vermeniz gerekiyor. Bu talimatı bir dilekçe ile verebilirsiniz. Yazacağınız dilekçede öncelikle banka adı, banka şube adı belirtilmeli. Ayrıca hesap numaranız, T.C Kimlik Numaranız, Banka kart numaranız, müşteri numaranızdan herhangi bir tanesini bilgi olarak belirtmelisiniz ki, ilgili hesaba ulaşılabilsin. “……….numaralı müşterisiyim. İlgili hesabımın kapatılmasını rica ederim” şeklinde dilekçeyi sonlandırabilirsiniz. İlgili banka şubesi bulunduğunuz yere uzak ise, dilekçe posta aracılığı ile de gönderilebilir.