Vajinada Koku Neden Olur?

Dünya genelince milyarlarca kadının en çok şikayet ettiği sorunlardan biriside vajinada meydana gelen kokudur. Bu konu hakkında bayanlar sürekli olarak vajinada koku neden olur? Gibi sorular ile araştırmalarda bulunurlar. Konu hakkında tıbbi ve bilimsel araştırmalar sonrasında belirli bir neticeye ulaşılmıştır. Yapılan araştırma ve incelemelerde insanoğlunun vücudunda bulunan her tülü noktadan koku meydana gelebilir. Elbette vajina ıslak ve nemli olmasından dolayı bu alanda bir koku oluşması son derece normal bir fizyolojik durumdur.

Vajinanın Özellikleri

Vajina bayan üreme organının başlangıç noktası olarak bilinir. Bunun yanı sıra vücutta bulunan idrarın da bu alandan çıkış yaptığı biliniyor. Bu kapsamda vajina içerisinde floraya olarak bilinen bir çeşitliliğe sahiptir. Bu alanda bulunan farklı organizmalar belirli bir denge içerisinde bulunur ve yaşamsal döngü içerisinde bulunur. Bununla birlikte vajina iç çeper noktasında bulunan kısımdan vajinanın bakımında kullanılan bir salgıda sürekli olarak vücut tarafından salgılanır. Elbette salgılanan bu salgı nedeniyle hafifte olsa bir koku meydana gelebilir. Bayanlarda bulunan Vajina doğal olan bu kokusundan dolayı bazı zamanlarda insanlar tarafından rahatsızlık düzeyine ulaşabilir.

Vajinanın Bakımı

Bayanların vajinada meydana gelen kokudan dolayı rahatsızlık duymaları durumunda bakımlarının yapılması gerekiyor. Elbette birçok bayan bu kokulardan kurtulmak için vajinayı sürekli olarak su ile yıkama yöntemine başvurabiliyorlar. Bu tercih tamamen yanlış bir tercihtir. Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalar ile birlikte iç uyum ve organizmaların ürememesi için vajinaların bakımının farklı şekillerde yapılması önerilir. Öncelikle bayanların sürekli olarak pamuklu iç çamaşırı kullanması önerilir. Doktor haricinde kesinlikle ilaç kullanılmaması gerekiyor. Bu gibi kontrolsüz ilaç kullanımı vajinada koku yapabilir. Bununla birlikte cinsel ilişki sonrası tuvalet kullanımı da önemlidir. Bir diğer yöntem ise vajinanın belirli dönemlerde sirkeli su ile yıkanması önerilir.