Vajinal Kaşıntı Nasıl Tedavi Edilir?

Vajina doğal yapısı gereği kendi kendini temizleyen bir organ olup belli bir ph dengesi vardır. Doğal ph ve bakteri dengesi bozulduğu zaman çabuk enfeksiyon kapar. Bunun sonucu olarak da çok rahatsız edici olan vajinal kaşıntı ortaya çıkar. Öncelikle vajinl kaşıntının hangi nedenlerden kaynaklandığını bulup ona göre vajinal kaşıntı nasıl tedavi edilir? Sorusunun cevabı için izlenecek yol çizilmelidir.

Vajinal kaşıntıya neden olan etmenler

Vajinal mantar: en çok rastlanan vajinal kaşıntı sebebidir. Beraberinde akıntı ve koku olur.

Dar kıyafetler: bakteriler nemli ortamda daha çok ürerler. Dar kıyafetler de daha çok terlemeyi ve havasız kalmayı tetikleyerek bakteri üremesine zemin hazırlar

Cinsel ilişki: cinsel ilişki sırasında partnerden geçen ya da sizden partnere geçip tekrar size bulaşan enfeksiyonlar kaşıntıya sebep olabilir.

Sık vajinal duş: vajinanın özellikle de sabun ya da duş jeli ile sık yıkanması oradaki doğal ph dengesini bozar.

Yanlış beslenme: fazla hamurlu ve şekerli yiyecekler idrarın asitliğini arttırarak üreme organlarında kaşıntıya neden olur.

Menapoz: menapoz döneminde östrojen salınımı azaldığından kuruma ve incelme olur.

Alerjiye neden olabilecek kozmetik ve kimyasallar: kokulu ped gibi, yıkama jeli gibi

Stres: bağışıklığı zayıflatıp enfeksiyonlara yol açar.

Vajinal Kaşıntı Nasıl Tedavi Edilir? Önlemler Nelerdir?

Öncelikle tedavi ve iyileşme yöntemine doktor karar verecektir. Sorun enfeksiyon veya cinsel bulaşma ise antibitotik tedavisi verilir. Mantar tespit edilirse krem ya da hap şeklinde mantar ilacı kullanılır. Vajinal duşta fazla kimyasal ve kozmetik kullanılmamalıdır. Her gün iç çamaşır değiştirilmelidir. Pamuklu çamaşır giyilmelidir. Tuvalet sonrası temizlenme her zaman önden arkaya doğru olmalıdır. Bu bölgedeki kıllar fazla uzatılmadan temizlenmelidir. Kıl dönmeleri sivilcelere neden olur. vajina bölgesi ne çok kuru kalmalı ne de nemli kalmamalıdır. Bitkisel çözümler de başvurulacak yöntemlerden biridir. Temizlikte önemli bir yere sahip olan sirkeden 1 yemek kaşığı 2,5 lt suya koyup 1 hafta vajinal bölge yıkanırsa enfeksiyonun neden olduğu kaşıntı yok olur.