Vajinal Mantar Nasıl Tedavi Edilir?

Kadınların hayatları boyunca bir kaç sefer vajinal bölgede kaşıntı, akıntı, idrar yaparken yanma veya ağrı, cinsel ilişkide sırasında ağrı gibi sorunlar yaşadığı vajinal mantar hastalığı tedavi gerektiren can sıkıcı bir rahatsızlıktır. Tedavi edilmediğinde kronikleşebilen ve başka sorunları da tetikleyen vajinal mantar nasıl tedavi edilir?

Vajinal Mantar Sorununun Belirtileri Nelerdir?

Vajinal mantarın en belirgin özelliği ise çok sık görülen ve büyük sorun yaratan geceleri artan vajinal kaşıntıdır. Bu sorun çok sık yaşandığı taktirde deride soyulmalar ve hatta küçük kanamalar da yaşanabilir. Ayrıca idrar yaparken sızı ve yanma hissi şiddetli şekilde yaşanır. Kadınlar bu rahatsızlık sırasında cinsel ilişkiden de ağrı nedeniyle fazlasıyla kaçınacaklardır. Yine zaman zaman akıntı sorunu da gözlemlenir ve idrar yolları enfeksiyonu yaşanabilir.

Vajinal Mantara Neden Olan Faktörler Nelerdir?

Doğum kontrol haplarının kullanımı sırasında vajinal floranın değişmesi mantar oluşumu için uygun zemini hazırlarken dikkatli kullanımı gereklidir. Cinsel ilişki sırasında çeşitli bakteri ve mikropların temasıyla da gelişebilen vajinal mantar sorununa ayrıca naylon iç çamaşırlarının kullanımı, iyi yıkanmayan iç çamaşırları ile yazın ıslak mayonun üzerinizde kuruması da mantarı hızlandıran etkenlerdir. Dikkatsiz hijyenik veya günlük ped kullanımı da nem oranını arttırarak mantar oluşumunu tetiklemektedir.

Vajinal Mantar Tedavisi

Vajinal mantar enfeksiyonunun tedavisi uzun süreçte devam ederken genelde ağızdan tablet tedavileriyle veya vajinal bölgeye kullanılan ilaçlarla devam edilir. Enfeksiyon tedavisi başarı oranı yüksek olmakla birlikte doktorunuzun tavsiyeleri de önemlidir. Bölgeye sabun vs. ürünler sürmemek, ıslak bırakmamak ve vajinal temizliğe önem vermekte gereklidir. Pamuklu iç çamaşırları tercih edilmeli ve çamaşırlar mutlaka ütülenmelidir. Ortak kullanım alanlarında tuvalet temizliğine önem verilmesi de tavsiye edilir. Ayrıca idrar ihtiyacının doğduğu anda asla ertelenmemesi ve tutulmaması önemli bir diğer tedbirdir.