Kadınca Sağlık

Vajinal Temizliğin Püf Noktaları

Vajinal Temizliğin Püf Noktaları nelerdir? Vajina aslına kendi kendini temizleyebilen bir organdır. Tabi ki burada bahsedilen vajinanın iç kısmı. Vajinada milyonlarca bulunan, laktobasiller vajinanın içerisini tamamen kusursuz bir temizlik için çırpınır ve de zararlı bakterilerin hayatta kalmasına izin vermeyecek bir şekilde asidik hale getirir. Yani vajina içi temizliği için ihtiyaç olan her bakımı laktobasiller yaparlar, kişinin hiçbir müdahale etmesine gerek olmadan.

Dışı da Aynı Şekilde Temizlenir mi?

Unutulmaması gereken, vajinal temizliğin püf noktaları arasında ilk kural vajina temizliği her zaman önden arkaya doğru yapılmalıdır. Kendini daha iyi hissetmek için bayanlar sabun kullanmak isteyebilirler. Öyle bir durumda kesinlikle içerisinde katkı maddesi olmayan, mümkün olduğu kadar doğal sabunlara yönelmek en doğrusudur. Ayrıca kokulu ve aromalı duş jelleri de aynı şekilde vajina temizliğinde kullanılmamalı. Bu tarz ürünler oldukça hassas olan vulva derisini tahriş eder. Bayanlar güzel kokması için uğraşırken kızarmış ve tahriş olmuş bir vajina ile karşılaşırlar. Bazı bayanlar ise saatlerce köpüklü küvete oturmayı severler, fakat bunun vajinaya hiç bir yararı yoktur, aksine zarar verir. Aynı kokulu duş jeli gibi küvet içerisindeki kimyasal ürünler daha temiz olması için kullanılan ürünler vajinanın doğal yapısını bozar.

Yanlış İnanışlar Nedir?

Buhar banyosu ile vajinayı temizlemek parlatır, tertemiz yapar gibi gerçek olmayan bir inanç vardır. Fakat kesinlikle yanlış bir bilgidir. Bu şekildeki bir yöntem oldukça tehlikeli neticeler doğurabilir. Vajinanın içerisine girecek olan buhar vajina dostu olan laktobasilleri öldürür. Dışı temizlenmeye çalışırken, içinden olma ihtimali çok yüksektir, kesinlikle denenmelidir. Her kaşıntının mantar olduğunu düşünmemek gerekir. Kaşıntıya neden olabilecek oldukça fazla etken vardır. Öncelikle kullanılan kimyasal ürün kaşıntıya sebep olabilir. Kullanılan herhangi bir antibiyotik yada tüketilen aşırı şeker, alkol gibi etkenler de mantara sebebiyet verebilmektedir. Kaşıntı geçmediği takdirde mutlaka bir jinekoloğa görünmek gerekir.