Vajinismus rahatsızlığı en çok görülen kadın hastalıklarından biridir. Toplum yapısı nedeniyle özellikle yeni evli çiftlerde çok görülen bu rahatsızlık birçok problemi de arkasından getirir. İlişkiye girmeme rahatsızlığı olarak bilinen vajinismus teşhisi koyulan kadınların çok geçmeden bir hekime başvurup tedavi görmesi gerekir. Vajinismuslu kadın ilişkiye girerken kadının bu bölgedeki kasları istem dışı kasması ve ilişkini gerçekleşmemesi ile olan bir rahatsızlıktır. Bazı durumlarda çiftler bunu zorlayarak ilişkiyi gerçekleştirir buda ağrılı ve sakıncalı bir durumdur. Vajinismus hastasının dercesine göre tedavi süreci değişir. Bu rahatsızlığı yaşayan bayanların merak ettiği bir konuda vajinismus gebeliğe engel midir? Çocuk sahibi olup olamamaktır.

Vajinismus Tedavi Edilmeden Çocuk Olur Mu?

Vajinismus rahatsızlığı ilişkiyi vücudun istememesi ile tepki vermesidir. Bir çift çocuk sahibi olmak istiyorsa erkeğin spermlerinin vajinadan rahim yolunda ilerlemesi gerekir. Bu kanal içinde spermler yüzerek rahme ulaşabilir. Bu nedenle vajinismus söz konusu iken bile hamile kalına bilir. Hastalık spermlerin döllenmesine engel olmaz. Sadece ilişkiye girme imkânı vermeyen bir hastalıktır.

Vajinusmus Hastasının Hamile Kalması Ve Zararları

Baş nedeni psikolojik etkenlerdir. Bu hastalığın. Fiziksel etkenler ile bu hastalığı yaşayan kadınlar kısa sürekli tedaviler ile iyileşir. Psikolojik bir nedenden vajinismus hastası olan bir kadının tedavi olmadıktan sonra hamile kalması çiftlerin ilişki sağlığı ve doğacak çocuğun psikolojisi açısından daha sağlıklı bir yoldur. Bu şekilde kadın tedavi süreci çiftlerin ilişki problemleri ve doğacak çocuğun psikolojisi korunmuş olur ilerde yaşanacak daha büyük rahatsızlıklar engellenir. Çeşitli nedenlerle kadın bu rahatsızlığı yaşarken hamile kalırsa hamilelik dönemi ve doğum sonrasın da bir problem yaşamaz. Çocuk diğer rahatsızlık olmayan kadınlardaki kadar riskler içeri. Bu rahatsızlığın üretkenlikle ilgili değil tamamen vajiana çevresindeki kasların ilişki sırasında kendini kasması nedeniyle olmasıdır.