Vajinismus Nedir?

Vajinismus, kadınların karşılaşabildiği ve özel olarak ilgilenilmesi gereken bir kadın hastalığıdır. Vajinismus nedir? bilgisi olmayan kadınlar ve ya erkekler bu konuda mutlu bir cinsel yaşam için mutlaka bilgilendirilmelidir. Cinsel aktivite esnasında kadın; korku, endişe ya da acıya bağlı olarak istemsizce pelvis kaslarının kasılmasından dolayı cinsel aktiviteyi sonlandırabilir. Vajinismus rutin olarak gerçekleştirilen muayenelerde de ortaya çıkabilir. Vajinismus; terapi yöntemi ya da doktorun belirlediği özel bir yöntem ile tedavi edilebilir.

Vajinismus Belirtileri

Vajinismusun eğitim düzeyi ya da ekonomik gelir ile doğrudan bir ilgisi yoktur. Cinsel aktivite esnasında kadınların yaşadığı bir panik atak olarak değerlendirilebilen vajinismus rahatsızlığında kadın kontrolünü kaybedebilir. Penisin vajinaya girdiği anda yanma ya da batma hissedilmesi, sebepsiz cinsel ağrılar, muayene esnasında uzman hekimin isteklerini yerine getirememe, nasıl olsa yapamayacağım düşüncesi, aşırı düşünme gibi belirtiler vajinismus belirtileri olabilir. Vajinismus çoğunlukla psikolojik kökenlidir. Ancak bazı istisnai durumlarda fiziksel sebeplerden kaynaklı vajinismus hastalığı gelişebilir.

Vajinismus Tedavisi

Hastalık belirtilerinden herhangi birini taşıyan kadın, kendi tanısını kendi koymaya çalışmamalıdır. Böyle bir durumla karşılaşıldığında uzman hekimlerden randevu alarak muayene talebinde bulunulmalıdır. Fiziksel sebeplerden kaynaklı vajinismus hastalığında cerrahi müdahale ile vajinismusa neden olan fiziksel faktörler ortadan kaldırılabilir. Ancak psikolojik sebeplerden kaynaklı vajinismus tedavisi çaba ve sabır gerektirir. Uzman doktorun psikolojik faktörlerden kaynaklı vajinismus tanısı koyduğu kadınlar, kendisi için özel hazırlanmış bir tedavi yöntemi ile vajinismus hastalığından kurtulabilir. Kişiye özel terapi yöntemleri arasında uzman bir psikolog ile görüşme, farklı egzersizler bulunabilir. Psikolog ile katılım sağlanan terapilerde hipnoterapi ve kişisel yaklaşım tercih edilir. Kadının kendini ve vücudunu yeterince tanıması hedef alınır. Ayrıca cinsel aktiviteyi engelleyen pelvis kaslarını kontrol edebilme konusunda bilgiler verilir. Kadın partnerinden kaynaklı bir sorun yaşıyor ise partneri de terapilere katılarak sağlıklı bir cinsel yaşam konusunda bilgilendirilebilir.