Vajinusmus cinsel birliktelik sırasında istemsiz olarak ortaya çıkan kasılmalara verilen bir isimdir. Özellikle cinsel birlikteliğe karşı önyargılı olan kişilerde büyük oranda vajinusmus şikâyetleri görülebiliyor. Peki, Vajinusmusun Nedenleri Nelerdir? Vajinusmusun pek çok farklı nedeni olmakla birlikte en sık görülen nedenlerinden biri psikolojik sorunlardır. Cinsel birliktelik hakkında fikir sahibi olmayan ya da yanlış fikirler edinen kişilerde vajinusmus riski çok daha fazla gözlemlenmiştir.

Vajinusmusun Psikolojik Nedenleri Nelerdir?

Vajinusmusun en sık görüldüğü durumlardan biri psikolojik nedenlerdir. Kişiler çocukluk yaşından itibaren namus kavramı adı altında cinsellikten uzak durmayı öğrenmektedir. Özellikle ataerkil egemenliğin yüksek olduğu geleneksel toplumlarda cinsellik namus kavramı ile birlikte düşünülmekte ve özellikle kadınların bu konuda her zaman bir baskıa maruz kalmasına neden olmaktadır. Küçük yaşlardan itibaren aile büyüklerinin çocukların yanında cinsellik ile ilgili gizli ve ayıp gibi konuşması ve cinselliğin yanlış ifade edilmesi ileride vajinusmus sorunlarına neden olabiliyor. Çocuk yaşlardan itibaren namus, kızlık zarı gibi terimler ile büyüyen ve cinsel birlikteliğin çok ağrılı bir süreç olduğunu düşünen kişilerde vajinusmus en sık rastlanan sorunlardandır.

Aile Baskısı Ve Vajinusmus

Aile baskısı özellikle geleneksel toplumlarda kız çocuklarını yakından ilgilendirmiştir. Kızlık zarının kutsal bir organ gibi görülmesi ve bekâret ile ilişkilendirilmesi ile özellikle kadınların namus kavramı altında baskılanmasına neden olmuştur. Bunun yanı sıra evlilik çağı gelmiş yetişkin kişilerin aralarında ilk geve hikâyeleri uydurması da vajinusmusun nedenlerinden birini oluşturmaktadır. Bazen jinekolojik muayenelerde hekimlerin tepkisi ve yanlış teşhisi de vajinusmusun tetiklenmesine neden olmaktadır. Bunun yanı sıra küçük yaşta cinsel istismara maruz kalmış kişilerde de cinselliğe karşı bir ön yargı ve korku oluştuğundan dolayı vajinusmus görülebilir. Vajinusmus tedavisi için jinekolojik muayene gerekli olduğu kadar psikolojik destek de önemlidir.