Anne & Bebek

Varikosel Belirtileri Nedir?

Testislerde bulunan toplardamarların uzaması veya genişlemesi sonucu meydana gelen varikosel bir çeşit damar hastalığıdır ve erkeklerde görülür. Testislerin çevresinde kan akışının bozulmasından dolayı kan birikmeye başlar ve bunun sonucu olarak da cinsel acıdan isteksizlik ve sonrasında da kısırlık meydana gelir. Erkeklerin korkulu rüyası olan bu hastalık daha ziyade varikosel belirtileri nedir sorusunu gündeme getirmektedir.

Varikosel Belirtileri Nedir?

Varikosel belirtileri arasında genel olarak sıcaklık hissi, terleme, testis bölgesinde sızı ya da ağrı görülürken genellikle başlangıç aşamasında herhangi bir belirtiye rastlanmaz. Günümüzde erkeklerin yaklaşık olarak % 15’in de görülen varikosel ilerleyen aşamalarda tedavi edilmediği takdirde ciddi ağrılara ve kısırlığa neden olur. Varikosel ağrılarında kişi uzanır durumda ağrılar azalırken genellikle ayakta ve uzun süreli oturmalarda ise ağrılarda artış meydana gelir.

Ağrılar Geceleri Artış Gösterir

Varikosel hastalığında ağrı daha ziyade geceleri meydana gelir, sabah kalkıldığında ise genellikle ağrı azalmış yada geçmiş olur. Testis bölgesinde meydana gelen damarlar zaman içerisinde çok fazla belirginleşir ve bacaklarda oluşan varis görüntüsünü alır. Varikosel hastalığı genel olarak doktorların fiziksel muayenesi sonucunda ortaya çıkar ve uygun tedaviye geçilir Bazı durumlarda ise doktor tarafından testis torbası röntgeni de istenebilir. Varikosel hastalığında genellikle damarların belirginleşmesi dışında daha ciddi belirtiler vermiyorsa herhangi bir tedaviye başlanmaz ve bu dönemde sadece destekleyici iç çamaşırları kullanılması önerilir.

Varikosel Hastalığında Cerrahi Müdahale

İlerleyen aşamalarda varikosel hastalığı için alternatif iki cerrahi müdahale bulunur. Birincisi genişlemiş olan damarların birbirleri ile bağlanması ve hastalığın ilerlemesinin engellenmesidir. Diğer cerrahi müdahale yöntemi ise genişlemiş olan damara ilaç enjekte edilmesi ve böylelikle damarın bloke edilmesidir. Cerrahi müdahaleler genellikle kısırlığa çözüm olarak yapılmaktadır. Her iki operasyonda doktorun önerisine bağlı olarak genel anestezi yada lokal anestezi altında gerçekleştirilir. Bu operasyonların ardından hasta çok kısa bir süre içerisinde taburcu edilir ve evine gönderilir.