Sağlık

Varikosel Nedir Tedavisi Var mıdır?

Varikozel erkeklerde görülen bir çeşit damar genişlemesi durumudur. Varizokel hastalığı erkeklerin yumurtalıklarının toplar damarlarında görülen normal dışı genişleme ile seyreden klinik bir durumdur. Varikozelin varlığına çoğunlukla kısırlık belirtisi ile başvuran hastalarda rastlanılır. Kişide kısırlıktan sonra varikozel tespiti yapıldığında anne ve baba adayının kafasındaki ilk sorular varikosel nedir tedavisi var mıdır? oluyor. Öncelikle varikozel tedavisi olan bir hastalıktır. Tedavisi olan bu hastalıkta tek çare ise cerrahi müdahaledir. Varikozelin oluşumu tamamen normal bacak varislerine benzerdir. Kişinin yumurtalık genlerinde oluşan bu durum tek taraflı ya da bilatetal olabilmektedir. Varikozelin etki ettiği en sıkıntılı durum ise kısırlıktır.

Varikosel Belirtileri ve Teşhisi

Varikosel oluşumu genelde fark edilmemektedir. Fakat en azından erken teşhisi için önerilebilecek teşhis belirtileri bulunmaktadır. Öncelikle bu hastalıkta damar genişlemesi olmaktadır. En basit kontrol yumurtalık derisi içinde damar kontrolüdür. Kişi yumurtalık içerisindeki damarlarda bir belirgin şişlik farkeder ise bu durumda bir üroloji hekimine başvurmalıdır. Bunun dışında kişinin kasıklarında ve yumurtalığında ağrı, dölleme çalışmalarında başarısızlık ve bazen yumurtalıkta şişlik görülmektedir. Varikoselin telhisi için en kısa sürede bir üroloji hekimine başvurmalısınız. Hekimin yapacağı fikizsel palpasyon yöntemi ve isteyeceği yumurtalık ultrasound görüntüsü ile varikosel teşhisine varılır.

Varikoselin Tedavisi

Varikosel teşhis edildikten sonra kişide çok ilerlememişse daha baştaysa cerrahiye gerek duyulmamaktadır. Fakat cerrahi gerekliyse hastanın da onayıyla cerrahi yapılır. Cerrahi işlemde kişinin yumurtalık derisi açılır. Şişmiş damarlar kesilerek bağlanır veya birbirine ek yapılarak dikilir. Cerrahi sonrası yumurtalık dikilerek kapatılır. Kişi aynı gün hastaneden taburcu edilir. Yaklaşık 5 günlük bir istirahat programından sonra dikişler alınır ve kişi normal hayatına geri döner. Fakat ameliyat sonrası sağlam damarlarda tekrar varikosel oluşması durumu görülebilmektedir.