Sağlık

Veremin Belirtileri Nelerdir?

Yıllarca ölümcül bir hastalık olarak devem eden verem hastalığı artık tedavisi uygulandığında ölümcü etkisi olmayan bir hastalıktır. Buna karşın gelişmemiş ülkelerde hala ölümler görülür. Verem isimi halk dilinde verilirken tıptaki ismi Tüberkülozdur. Tüberküloz yani Veremin bulaşma nedeni dışarıdan alınan mikroplar aracılığı ile olduğu tespit edilmiştir. Bağışıklı sistemini çökerten bir hastalıktır verem. Verem belirtileri rastlanan hasatların geç olmadan tedaviye başlamaları gerekir. Verem tanısı koyulan bir hasta çevresinde durmamak doğru bir karar olacaktır. Yayılma şekli çok olan verem aynı ortamda hava ile de sağlıklı kişilere bulaşabilir. Veremin mikrobunun yayılma oranı ülkenin gelişmişliği ile doğru orantılıdır. Peki, Veremin Belirtileri Nelerdir?

Verem Olduğunu Nasıl Anlarsın

Veremin belirtileri nelerdir? sorusunun çeşitli cevapları var. Bunlar başlarda çok belirgin ipuçları vermese de şüphe duyduğunuzda doktora gitmelisiniz. Akciğerlerde başlayan bir mikrop olan tüberküloz başta halsizlik ve aşırı yorgunluk ile gözlemlenir. Akşam saatlerinde bir anda yükselen ateş belirtileri arasındadır. Eğer geçmeyen nedensiz öksürük nöbetleri varsa doktora gitme iki bir fikir olacaktır. Öksürüğün özellikle ciğerlerden hissedilmesi önemli bir bulgudur. Verem ihtimali olan kişilerde bir anda zayıflama ve iştah azlığı da sıklıkla görülür. Bu belirtiler gözlemlenirse zaman kaybetmeden doktora gidin. Bulaşıcı olduğu için çevrenizdekileri de tehlikeye atmayın. Geçen her gün organlara daha çok zarar verir.

Verem Tedavisi

En belirgin özelliği iki haftadan fazla öksürük nöbetleri olan Verem için doktorlar büyük oranda hastanede tedavi yapılmaz. İlaç ile hastalığın evresine göre bir tedavi takvimi belirlenir. Bu ilaç kullanımı 6 ayı bulabilir. Geç kalınmış hastalarda hastane düşünülür. Verem tanısı koyulduysa ilaçları aksatmamaya özen gösterin. Hastalık ile beraber kaçan iştahınız ve kaybettiğiniz kilolar tedavi süreci ile eski ritmini bulur. İlaç tedavisi dışında herhangi bir perhiz söz konusu değil.