Sağlık

Vitamin İlaçlarının Kullanımı

Yoğun iş temponuzdan kaynaklanan yorgunluk, bununla birlikte gelen aşırı stres ve uykusuzluk yüzünden vücut direncinizin düşmeye başlaması, sağlığınızı olumsuz yönde etkileyecek bazı hastalıklara davetiye çıkartmaktadır. Aslında bunun tek sebebi, vücudunuzda eksik olan vitamin değerleridir. Elinizin tersiyle itmiş olduğunuz ve asla yemeğe alışamadığınız sebzelerin, meyvelerin ve yeşilliklerin içinde, her biri vücudun farklı yerlerine etki edecek vitaminler bulunmaktadır. Günlük almanız gereken vitamin miktarına dikkat etmeli ve besin yolu ile almalısınız. Özellikle çocuk yaştaki kişilerin vitamin ihtiyaçları, vücut gelişimlerini tamamlamaları için temel bir taştan ibarettir. Yeteri kadar alınmadığında vitaminsizliği tetikleyen bazı rahatsızlıklara sahip olan insanlar, takviye için vitamin ilaçlarına başvurmaktadır. Bu vitamin ilaçlarının kullanımı hakkında bilgiler vereceğiz.Vitamin İlaçlarını Ne Kadar Sıklıkla İçmeliyiz?

Vitamin ilacı diye adlandırılıp her gün fazladan içilirse olumsuz etki etmeyeceğini asla düşünmeyin. Her ilacın bir yan etkisi olduğu gibi vitamin ilaçlarının da fazla kullanımı sağlık açısından zararlıdır. Vücutta fazladan biriken vitamin miktarları, bağışıklık sisteminizi bozabilir ve vücudunuzda var olan iyi kolesterol (HDL) oranını en aza indirgemektedir. İlaçla takviye yapan hastaların bu vitaminleri günde en az 1 defaya mahsus almaları gerekmektedir. Vitamin ilaçlarının kullanımı her zaman doktor kontrolü gözetiminde olmalıdır. Eczaneden aldığınız ve daha önce markasını bilmediğiniz bir vitamin ilacını asla kullanmayı denemeyin. Önce rutin bir kontrolden geçtikten sonra doktorunuzun size önerdiği vitamin ilaçlarını kullanın.

Hangi Yiyeceklerde Hangi Vitaminler Saklı?

Vitamin ilaçlarının kullanımı konusunda edindiğiniz bilgiler ışığında sizlere bir de vitaminlerin hangi besinler içerisinde bulunduğunu açıklayacağız. Turunçgil, yeşil sebze ve toprak altında yetişen ürün olarak bir kaç kategoriye koyabileceğimiz bazı temel besinlerin içerisinde bulunan vitaminlerden bahsedeceğiz.

-A Vitamini: Balık, süt, yeşil sebzeler, havuç ve patates

-B Vitamini: Tahıllı yiyecekler, bakliyat grubundaki besinler ve yeşil sebzeler

-D Vitamini: İçerisinde balık yağı ve türevleri olan her deniz mahsulünde bulunur.