Vücut Duruşu Nasıl Düzeltilir?

Günümüzde büyük bir problem haline gelen duruş bozukluğu (postür bozukluğu) ne kadar göz ardı, edilse de ciddi bir sağlık problemidir.

 

Çokça duyduğumuz kelimelerden olan kambur, yamuk, duruyorsun konuşmalarını çokça duyuyoruz ve hiç alınmadan, tekrar işimize bakıyoruz oysaki söylenenlere kulak versek tüm sorunlar ortadan kalkacak. Kötü bir vücut duruşunda olduğumuz an hemen aklımıza gelmesiyle birlikte, dik konumuna geçmeliyiz.

 

Doktorların yaptığı tıp araştırmalara göre yapılan testlerde duruş bozukluğunun vücudun stres ve ağrıların sorunlara yol açtığının bir belirtisi olduğunu söylüyorlar ve hal böyle olunca kendimize çeki düzen vermenin vakti geliyor. Günümüzün çoğunu evde, işte, okulda geçiriyoruz ve maalesef duruşumuza dikkat etmiyoruz. Özellikle eğer ayakta isek veya oturma durumundaysak; mutlaka bir yerlerden destek almalıyız.

Dik durma durumunda vücudun esnek bölgelerine ağırlık olması sonucu duruşumuz bozuluyor. Olabildiğince esnek bölgelere ağrılık uygulamamak ve yük vermemeliyiz. Belden yukarı dik ve göğüs kısmı dışarıya doğru çıkık olmalıdır. Özellikle masa başı çalışanlar için bu önem daha da fazla artmakta ve oturma pozisyonlarını olabildiğince ekrana 50 cm uzaklıkta, dik bir hizada sandalye sırt desteği ile kuvvetlendirmelidirler.

 

Uyku Pozisyonu Nasıl Olmalı?

Uyku sırasında mutlaka yan yatmalı ve boyun hizası yastık şeritlerine eş bir şekilde yatılmalı ve bacakların arasına destek bir cisimle birleştiriyoruz. Günün verdiği hareket ve koşuşturma içerisinde olmakla birlikte ne giydiğimize de dikkat etmeliyiz. Özellikle kadınlar açısında giyilen topuklu ayakkabılar vücut duruşunu da etkilemekte buna istifaden yaylı ve geniş olması bizler için iyi olacaktır ve çocukların genellikle tek tarafına çantayı taşıması postür bozukluğunu ciddi derecede yansıtmakta. Bunun yanı sıra bu gibi tek taraflı taşınma durumunda “skolyoz” sırt rahatsızlığına sebebiyet veriyor olabildiğince omuzlardan destek alınmalı ve hafif eşyalar ile taşımalarımızı gerçekleştirmeliyiz. Bunun yanı sıra sosyal aktivite yapmalı ve aksatmadan spor salonlarına gitmeli ve önemli olan duruş bozukluğu ile ilgili seminerle katılmalı topluma öneminden bahsedilmesi gerekmekte.

 

Aslında her şeyden önce önemli olan duruşa dikkat etmeliyiz. Bu ve onlarca sırt, kamburluk rahatsızlıkların temelinde duruş (postür) bozukluğu yatmakla birlikte büyük bir sorun teşkil etmekte.