Vücut kitle indeksi Hesaplama

[GENCSaglik form=”VucutKitleEndeksiHesaplama” renk=”Mavi”]

Sağlıklı bir şekilde yaşamamız için dikkat etmemiz gereken birçok etken bulunuyor. Bu etkenlerin başında ise düzenli ve sağlıklı beslenme geliyor. Çünkü beslenme düzeni, bir anda olması bile uzun vadede insan sağlığını etkileyen en önemli davranışlardan birisidir. Sağlıklı bir şekilde yaşamak ve sağlıklı bir şekilde beslenmek için de göz önünde bulundurulması gereken bazı konular bulunuyor. Bu konu ile ilgili beden kitle indeksi oldukça önemlidir. Bu yüzden bireylerin beden kitle indeksleri hakkında bilgi sahibi olmaları ve buna göre beslenme düzenlerini belirlemeleri gerekir.

Vücut Kitle İndeksi Nedir?

Beden kitle endeksi genellikle diyetisyenlerin kendilerine başvuran hastalara diyet programı vermeden önce inceledikleri ve bilgi aldıkları hesaplama sistemlerinden birisidir. Beden kitle indeksini öğrenebilmek için internetin avantajlarından da yararlanılabiliyor. cehre.net üzerinde yer alan hesaplama sistemlerini kullanarak kısa sürede beden kitle indeksi hakkında bilgi alınabilir. Beden kitle indeksinin anlamı ise kişilerin vücutlarındaki yağ miktarının tahmini olarak ölçülmesini ve hesaplanmasını sağlıyor. Bu hesaba göre beden kitle indeksinin, yani bireylerin vücutlarındaki yağ miktarının normal değerlerden yüksek olması, kişilerin sağlıkları için ciddi tehlikeler oluşturabilir. Bu yüzden belirli aralıklarla vücut kitle indeksi hesaplaması yaparak vücutta ne kadar yağ olduğunun tespit edilmesi gerekir. Aksi halde bireylerin beslenmelerine dikkat etmemeleri ve sürekli olarak sağlıksız bir şekilde yaşamaları ileride ciddi sağlık sorunlarının yaşanmasına neden olabilir.

Vücut Kitle İndeksi Hesabı

Beden kitle indeksi hesabı oldukça basit bir şekilde hesaplanır. İnternet siteleri üzerinden ya da normal hesaplama ile kısa sürede beden kitle indeksi değerinin kaç olduğu öğrenilebilir. Bu hesaplamanın yapılabilmesi için kullanılan iki veri bulunuyor. Bu verilerden birisi boy, birisi ise kilodur. Vücut kitlesinin, yani bireylerin ağırlıklarının uzunluğa, yani boya bölünmesi ile hesaplama yapılır. Bu hesaplamaya göre bireylerin olmaları gereken en ideal ağırlık ise vücut kitle indeksinin boyun karesi ile çarpılması sonucunda ortaya çıkar. Bu tür hesaplamalar sayesinde bireyler vücutlarındaki toplam yağ miktarını rahatlıkla öğrenebilirler.

Beden Kitle İndeksi Normal Değerleri

Beden kitle indeksi normal değerleri sayesinde bireylerin beden kitle indekslerinin normal ya da fazla olduğunu kolaylıkla tespit etmek mümkündür. Genellikle bu konudaki hesaplamaların normal değerleri belirlenirken yaş aralığı olarak 19-24 arası değerlendirilir. Bu yaş aralığına göre beden kitle indeksi -20 nin altında olan kişiler zayıf sınıflandırmasına giriyor. Beden kitle indeksinin yüksek olması kadar düşük olması da ileride çeşitli rahatsızlıklara yol açabileceği için dikkat edilmesinde fayda bulunuyor. Beden kitle indeksinin 20 ile 24,9 arasında çıkması, yani bu değerlerde hesaplanması ise normal olarak değerlendirilir. Eğer 25 ile 29,9 arasında bir vücut kitle indeksine sahipseniz de hafif şişman kategorisinde olduğunuzu söyleyebiliriz.  Bu hesaplamada en önemli aşama ise en yüksek olan aşamadır. Yani yapılan hesaplamaya göre vücut kitle indeksinin 49 ve üzerinde olması bireyler için ölümcül sayılabilecek bir aşamadır. Bu değerde beden kitle indeksine sahip olan bireylerin mutlaka zaman kaybetmeden sağlık kuruluşlarına başvurmaları ve bir an önce sağlıklı bir şekilde kilo vermeleri gerekir. Sağlıklı bir şekilde kilo verildiğinde zamanla vücuttaki yağların da azalması sağlanır ve hesaplanan beden kitle indeksi bir süre sonra düşürülür. Ancak beden kitle indeksindeki değerlerin yüksek olması, bireylerin sağlıksız bir şekilde kilo verme çabaları ile daha olumsuz sonuçlar doğurabilir. Bu yüzden bir uzman kontrolünde diyet yapılması, diyet ile birlikte düzenli olarak egzersiz yapılması gerekir.

1 Comment

  1. GÜLNUR 4 Şubat 2017 at 21:29

    teşekkürler

Comments are closed.