Kadınca Sağlık

Vulvada Görülen Hastalıklar Nelerdir?

Dış genital bölgeye vulva denir. Vulvanın dış kısmındaki dudaklara büyük dudaklar denirken, daha çok iç kısmında kalan dudaklar ise küçük dudaklardır. Klitoris denilen etli kısım küçük dudakları üst tepesinde yer almaktadır. Vulva iç organlara doğrudan yol aldığı için bakımına, temizliğine özen gösterilmesi gerekiyor. Vulvanın düzenli temizlenmemesi, çok dar pantolon ya da iç çamaşırı giyilmesi, parfümlü tampon veya ped kullanılması, vajinal duşların yapılması ve pamuksuz külotlu çorapların giyilmesi vulvada belirli hastaların oluşmasına sebep oluyor. Peki, Vulvada Görülen Hastalıklar Nelerdir?, inceleyelim.

Mantar Enfeksiyonu

Mantar enfeksiyonları, vulvada görülen hastalıkların başında geliyor. Hastalıkla beraber vulvada kızarıklık, kaşınma ve idrarda da yanma hissedilir. Mantar enfeksiyonu tam olarak teşhis etmek için akıntılı kısımdan numune alınıyor. Hijyene gereken önemin verilmesi ve mantar ilaçları hastalığın tedavisinde doktorlar tarafından öneriliyor. Bazen mantar enfeksiyonunun durumuna göre krem ve tablette önerilen tedavilerdendir.

Bartholin Enfeksiyonu

Bartholin olarak adlandırılan bezler vajinanın 2 kısmına yerleşmiştir. İnce bir şekilde vajinaya açılan kanal şeklindedir. Bez sayesinde vajina girişindeki nemlilik sağlanır. Bazı bakteriler vajinaya girmek isterken bu bezin iltihaplanmasına sebep olur. Daha sonrada şişerek şiddetli bir ağrı yaratır. Hasta yürüme ve oturmada zorlanır. Cinsel ilişkiye girmekte hiçbir şekilde mümkün olmuyor. Tedavi olarak öncelikli bir şekilde istirahat edilmekle beraber doktorunuzun önerdiği antibiyotiği kullanmanız gerekiyor.

İnfant Vulvovajinitleri

Daha çok kız çocuklarında görülen bir vulva hastalığıdır. Kız çocukların vajinanın kızlık tarafından kendisini kapamaya çalışmasıyla vajina kendini korumaya alıyor. Küçük kız bebeklerinde bel soğukluğunun en önemli etkenidir. Yeni doğan kız bebeğinin, normal doğum sırasında, annenin doğum kanalından geçmesiyle bulaşıyor.

Diabet Vulvitisi

En önemli bulgusu vulva bölgesindeki aşırı kaşıntıdır. Özellikle şeker hastası olan kızlarda bu bölge dayanılmayacak derecede kaşınır. Kaşıntı sonucu vulva dokusunda iltihaplar oluşur.