Vulvodini Nedir?

Kadınlarda görülen genital bölge rahatsızlıkları günlük yaşamın normal seyrinde devam etmesini engelleyebilir nitelikte gelişebilmektedir. Bu sağlık sorunları arasında bu duruma neden olabilen en şiddetli sorun Vulvodini rahatsızlığıdır. Vulvodini rahatsızlığı enfeksiyon veya bir başka hastalık ile izah edilemeyen, kaynağı net olarak belli olmayan vulva ağrısıdır. Kadınların pek çoğunda yaygın olarak görülmektedir ve vajinusmustan farklı bir rahatsızlıktır.

Vajinismus cinsel ilişkiye girildiği zaman ağrı meydana gelmesi korkusu iken vulvodini cinsel ilişkiye bile girmeden yaşan fiziksel ağrı olarak tanımlanmaktadır. Vuvla çevresinde meydana gelen şiddetli ağrı nedeniyle pek çok kadın günlük yaşamlarında sıkıntılar yaşamaktadır.

Vulva kadınlarda dış genital bölge anlamına gelmektedir. Bu bölge içerisinde iç dudaklar, dış dudaklar, klitoris, vajina girişi ve kızlık zarı bulunmaktadır. Vulvodini tüm bu bölgelerde meydana gelebileceği gibi bölgesel olarak da meydana gelebilmektedir. Vulvodini, vajina bölgesinde meydana gelen kronik ve geçmeyen bir ağrı şeklinde kendini göstermektedir. Kimi zaman bu ağrı, kaşıntı, yanma, batma, acıma, iğneleme, zonklama şeklinde de görülebilmektedir. Vulvodini rahatsızlığından muzdarip olan hastalar bu hastalığı açık yaraya tuz basma veya asit yanması şeklinde bile tanımlamaktadır.

Vulvodina’nın tam olarak neden kaynaklandığı henüz bilinmemektedir. Ancak bazı belirtiler Vulvodini hastalığının meydana gelmesini tetikleyici özellikte olabilmektedir. Bu belirtiler arasında en yaygın olanı vajinal bölgede bulunan sinir uçlarının tahriş olması şeklindedir. Bunun dışında vajinal mantar enfeksiyonuna karşı aşırı duyarlılık, pelvik kas spazmları, hormonal bozukluklar, sık antibiyotik kullanımı, kimyasal maddelere karşı gelişen alerjiler, cinsel taciz öyküsü veya genetik faktörler bu hastalığın meydana gelmesinde tetikleyicidir. Birinci dereceden akrabalık ilişkisi bulunan birinde Vulvodini var ise sizde de görülme olasılığı yüksektir. Bilinenin aksine Vulvodinin cinsel yolla bulaşan hastalıklar ile meydana gelmediği belirtilmiştir. Yapılan araştırmalar ve çalışmalar sonucunda bu hastalıkların Vulvodini’ye neden olmadığı kanıtlanmıştır.

Vulvodini iki farklı şekilde görülebilmektedir. Bunlar ‘’yaygın Vulvodini’’ ve ‘’bölgesel Vulvodini’’dir. Yaygın Vulvodini, vulva bölgesinde farklı bölgelerde farklı zamanlarda meydana gelen ağrıyı tanımlamaktadır. Bu türde bölgeye dokunma ve baskı uygulanması durumunda ağrının şiddeti artmaktadır. Bölgesel Vulvodini’de ise vulva bölgesinin sadece bir kısmında ağrı görülmektedir. Dar kot pantolonlar, oturma/kalkma şekli veya cinsel ilişki burada görülen ağrının şiddetini arttırmaktadır. Aynı şekilde bölgeye dokunmak ve baskı uygulamak da ağrı şiddetini arttıran etkenler arasındadır.

Vulvodini hastalığının bir takım belirtileri mevcuttur. Bu hastalıkta yaşanan ağrı genelde bir anda başlamakta ve daha sonrasında uzun süre devam etmektedir. Hissedilen ağrı şiddetli şekilde seyredebilir ve farklı şekillerde kendini gösterebilir. Genital bölgede hissedilen ağrı gün içerisinde birden ortaya çıkabilir veya egzersiz yaparken bir anda kendini gösterebilir. Aynı şekilde ağrı cinsel ilişki sırasında da meydana gelebilmekte hatta cinsel ilişkiden sonra kanamaya neden olabilmektedir. Vulvodini ağrısı at binme, bisiklete veya motora binme, oturup kalkma gibi günlük hayatta sıkça yaptığımız hareketler sonucunda da meydana gelebilir. Tampon takarken hissedilen şiddetli ağrı da Vulvodini belirtisi olabilir.

Vulvodini çeşitli olumsuz durumlara neden olan bir hastalıktır. Günlük hayatını idame ettirememe, cinsel ilişkiye girememe, sosyal hayattan kısıtlanma gibi sonuçlara neden olabilmektedir. Vulvodini hayatı tehdit eden bir hastalık değildir ancak psikolojik olarak hastayı derinden etkilemektedir. Bu durum ise ilerleyen zamanlarda ağır depresyon vakalarının gelişimine zemin hazırlayabilmektedir.

Vulvodini basit bir jinekolojik kontrol ile tespit edilebilmektedir. Genelde kişilerin klinik geçmişi de bu hastalığın tanısında etkilidir. Vulvodini hastalığında dış genital bölgede herhangi bir belirtiye rastlanmaz. İlerlemiş vakalarda kızarıklık ve hafif şişlik gözlemlenebilir. Vulvodini hastalığının kesinleşmiş bir tedavisi şuanda bulunmamaktadır. Bu nedenle jinekolog, nörolog, fizik tedavi uzmanları, psikolog ve psikiyatristler bu vakalarda ortak olarak destek vermektedir. Vulvodini hastalığından şüpheleniyorsanız bu konu hakkında detaylı bilgi sahibi olan bir jinekolog ile görüşmeniz tavsiye edilmektedir. Daha sonraki süreçlerde doktorunuz sizi yönlendirecektir.