WhatsApp Sohbet Yedeği Google Drive Üzerinde Nasıl Saklanır?

WhatsApp Sohbet Yedeği Google Drive Üzerinde Nasıl Saklanır?

Çoğumuzun akıllı telefonlarında en sık kullandığımız uygulamalardan birisi olan sohbet ve mesajlaşma uygulaması WhatsApp, bir çok yönüyle diğer sohbet uygulamalarını geride bırakıyor. Bu özelliklerden birisi de sohbeterin Google Drive üzerinde yedeklenmesi. Sizler de bu özellik sayesinde mesaj ve medya dosyalarınızı Google Drive üzerinde yedekleyebilirsiniz.

Neden Yedekleme?

Sohbet ve multimedya dosyalarının yedeklenmesi oldukça önemlidir. Bu yedekleme sayesinde telefonunuzun bozulması, çalınması veya kaybolması halinde medya ve mesajlarınız güvende olur. Ayrıca telefonunuzu değiştirmek isterseniz yedekleme sayesinde tüm sohbet ve medyalarınızı yeni telefonunuza kolayca taşıyabilirsiniz.

Dilerseniz bu işlemi maddeler halinde açıklayalım:

Gereksinimler

Öncelikle kullanmış olduğunuz cihazda aktif edilmiş bir Google hesabı bulunması gerekiyor. İkinci önemli madde ise telefonunuza Google Play üzerinden kurulmuş bir Google Play Hizmetleri uygulaması olması. Son olarak yükleyeceğiniz resim, video, mesaj gibi dosyalarınız için yeterli Google Drive alanı ve telefonunuzda yedeklemeyi kurabilecek kadar boş alan bulunmalıdır.

Google Drive Yedeklemesi Oluşturma

WhatsApp’ımızın menüsünden sırasıyla Ayarlar, Sohbet ve Aramalar seçenekleri altından Sohbet Yedeğine gidiyoruz. Burada karşımıza çıkan Google Drive’a Yedekle seçeneğine tıklıyoruz ve yedekleme sıklığını kendimize göre ayarlıyoruz. Ardından yükleme yapacağımız Google hesabını ve ağ konumunu seçerek işlemi başlatıyoruz. Burada önemli olan konu ise yükleyeceğimiz dosyaların boyutunu göz önüne alarak Wi-Fi bağlantısı ile yedeklemeyi yapmamız. Aksi halde internet kotamıza oldukça yüklenmiş olabiliriz.

Dilerseniz yedekleme sıklığını hiçbir zaman dışında bir şey seçerek Yedekle’ye dokunarak manuel olarak da yedekleme yapabilirsiniz.