Yağ bezeleri vücutta herhangi bir probleme yol açmayan iyi huylu kistlerdir. Tıp dilinde yağ bezesi lipom adı verilir. Çoğu yağ bezesi küçük haldedir ve müdahale edilmemesi tercih edilir. Ancak yağ bezesi göze hoş gelmeyen bir görüntü var ise büyüme ve sinirlere baskı yapması şeklinde lokal anestezi ile gerçekleştiren basit bir operasyon ile tedavi edilir. Yağ bezesi şikâyetiyle ilgili yağ bezesi neden olur? Genel cerrahi ve cildiye doktorlarına başvurulabilir. Yağ bezesi bir yaşta ortaya çıkabilir ama çoğunlukta yetişkinlerde ve orta yaştaki kişilerden daha çok şikâyet geldiği bilinir. Yağ bezeleri erkek ve kadınlarda eşit oranda etkiler. Diğer bir sebepten kadınlarda tek yağ bezesi varken erkeklerde daha çok kist şikâyeti daha çok görülür. Oldukça yaygın bir şikâyet olarak ortay çıkan hastalık 100 kişiden birinde yağ bezesi rastlanır.

Yağ Bezesinin Nedenleri

Vücutta yağ bezesi oluşmasına hangi faktörlerin yol açtığı bilinmemektedir. Yaygın inanışın aksine beslenme şekil ya da fazla kilolar yağ bezesi nedeni değildir. Pek çok hastalığın ailesindeki başka bir bireyde var ise diğer bireylerde de görülme olasılığı vardır. Bazı doktorlar yağ bezelerinin daha çok hareketsiz kişilerde görüldüğü konusunda hem fikir olduğu bilinmektedir.

Yağ Bezesi Nasıl Alınır?

Vücutta oluşan başka türlü şişlikler de buz kompresi gibi ev reçeteleri işe yarayabilir. Yağ bezesi zararsız olduğu için genellikle bir tedaviye de ihtiyaç yoktur ve alınması da gerek duyulmaz. Ancak bazı durumların doktorunuz kistin zararsız ve iyi huylu olduğundan emin olmak için parça alınır ve test yapılır. Bunun dışında yağ bezesi büyüyorsa ya da örneğin bağırsakta tıkanıklığa neden olan bir yerde oluşmuşsa ve sağlık soruna yol açıyorsa yine alınması gerekebilir.