Yanık Türleri Nelerdir? Tedavi Yolları Nelerdir?

Yanık tedavileri yanık çeşitlerine göre değişiklik göstermektedir. Yanıklarda yanlış tedavi uygulamak kalıcı yara izlerine ve hatta ölüme sebebiyet verebilir. Yanık çeşitleri 1. Derece, 2. Derece ve 3. Derece diye ayrılmaktadır. Birinci derece yanıkların tedavisi yaranın üzeri kapatılmadan, antibiyotik gerekmeden ayakta veya evde tedavisi yapılabilen hafif yanıklar olup,  İkinci ve üçüncü derece yanıkların tedavisinde ise yaranın üzeri kapatılarak, antibiyotik gerektiren ve yanığın derinliğine göre evde veya hastanede tedavi yapılmaktadır.

 

Yanık Çeşitleri

Günlük hayatımızda gerek ev kazalarında gerekse iş kazalarında yanık olayları yaşanmaktadır.  Bu yanık olaylarına doğru ve zamanında müdahale etmek çok önemli bir husustur. Ancak yanık olayı ile karşılaşan kişi bazen bilgi eksikliğinden ya da yanlış bilgiden kaynaklı olarak yapılan müdahalelerinden dolayı ya yanık yarası geç iyileşiyor ya da birinci derecede yanıklarda bile yanık izi kalabiliyor. Yanık çeşitleri ve yanık tedavisi konusunda sağlık Bakanlığı’nın onayı ile il ve ilçe sağlık müdürlüklerinin vereceği kurslar ile kişilerin bilgilendirilmesi kişilerin yanık olayı ile karşılaşmasında hata yapma olasılığını azaltacaktır.

 

Türkiye’de Yanık Tedavisi

Ülkemizde üçüncü derece yanıkların tedavilerinin yanık ünitelerinde yapılması gerekmektedir. Ancak yanık üniteleri birçok ilimizde dahi bulunmayıp sadece büyük illerde bazı eğitim araştırma hastanelerinden bulunmaktadır. Bu eksiklikten dolayı da yanık yarası olan birçok insanın iyileşmesi mümkünken hayatını kaybetmektedir. Yanık yaralarının tedavisi çok zor olmakla beraber sabır gerektiren uzun bir sürece dayanmaktadır. Birinci derece yanıklar küçük bir müdahale ile ayakta tedavi edilmekte iken üçüncü derece yanıklar yaranın temizlenmesi, yaranın soğutulması ve derinliğinin belirlenmesi ile günlük pansumanlarının yapılarak iyileşme oranlarının her gün kontrol edilmektedir. Birinci derece yanıklar 7 ile 10 gün arasında iyileşmekte iken ikinci ve üçüncü derece yanıklar yaranın derinliğine ve büyüklüğüne göre haftalarca sürebilir.

 

Yara tam iyileştikten sonra da tam olarak iyileşme sağlanmış sayılmaz burada da hastanın dikkat etmesi gereken hususlar vardır. Yaranın güneş görmemesi, ikinci ve üçüncü derece yanıklar yüzeysel olmayıp iç organları da etkileyeceğinden hastanın doktoru tarafından verilen diyete de önemle uyması ve kan dolaşımının sağlanması için de ilk etapta çok oturarak durmaması gerekmektedir. Yanık tedavisi konusunda sağlık kuruluşlarının vereceği bir kurs ile insanların ömrü boyunca taşıyacağı yara izlerinden kurtulabilir ve hatta insan hayatları kurtarılabilir.