Yeni Doğan Bebek Emzirme

İnsanın dünya yolculuğunun ilk adımı hiç şüphesiz bebeklik evresidir. En çaresiz en masum ve bakıma muhtaç olduğu ama aynı zamanda en sevimli olduğu an. Yeni doğan bebeklerin bir takım ihtiyaçları ve belirli bağımlılıkları vardır olmazsa olmazlardan. Annem şefkati altının temizlenmesi yemek ihtiyacı gibi temel bağlılıklar. Bunlardan en önemlisi yeni doğan bebeğin emzirilmesidir.

Anne sütü insanın ilk aldığı gıdadır ve temel besin kaynağıdır. Yeni doğan bebeğin ilk altı ay anne sütünden başka bir gıda almaması dikkat edilmesi gereken hususlardandır. Anne sütünün içerdiği prebiotik besinler yağ oranı ve zengin demir omega kaynağı, yani kısacası kuvvet ve gelişim iksiri diyebiliriz.

Emzirmenin Anneye Faydaları:

Emzirme anne ve bebeğinin bağlarını kuvvetlendirdiği ve daha iyi iletişim kurmalarını sağlamanın yanı sıra anne içinde son derece faydalı ve önemlidir. Emziren annenin vücudundaki hormonsal yapı sayesinde rahim doğumdan önceki halini alır çünkü bebek emdikçe anne hem kendi vücudu için hem de bebeği için gerekli hormon ve vitaminleri üretir. Ayrıca emziren anne bu sayede doğum öncesi aldığı kiloları rahat bir şekilde verir ve daha sıhhatli olur.

Emzirmenin Bebeğe Faydaları:

Bebek doğumundan sonra ilk olarak annesine ihtiyaç duyar ve annesine muhtaçtır. Muhtaç olduğu ilk şey ise anne sütüdür. Anne sütünün içerisinde bulunan vitamin kalsiyum dengeleri ve bebeğin gelişimi için, içerisinde bulunan hormonlar ve bağışıklığı için prebiotik lifler bebeğin gelişiminde önemli rol oynar. Yapılan araştırmalara göre bebeğe, ilk altı ay anne sütü dışında başka bir besin veya gıda takviyesi kullanılmaması yönündedir. Emzirilen bebekler ve emzirilmeyen bebekler arasında yapılan deneylerde, emzirilen bebeklerin zekâ ve beden gelişiminin emzirilmeyen bebeklere göre iki kat daha fazla olduğu yönündedir. Yani bebek emzirmek bir hayli önemlidir.

Anne Sütünü Arttırmanın Yolları:

Anne sütünü arttırmanın en temel yolu bol sıvı takviyesidir. Bitki çayları ve meyve suları bunun için ilk ve en ideal yoldur. Anne sütünü arttırmanın bir diğer yolu dinlenmekten geçer. Bebekle beraber uyumak yorucu işlerden kaçınmak da yapmanız gereken şeyler arasındadır.