Anne & Bebek

Yeni Doğan Bebeklerde Hıçkırık

Dünyanın en güzel duygularından bir tanesi mutlak suretle anne ya da baba olmaktır. Sizden olan bir parçanın dünya gelmesi ve onu sizin verdiğiniz eğitim ile sevgi ile büyütecek olmanız hem bir mutluluk hem de bir gurur kaynağıdır. Tabi ki bu mutluluk verici hissiyatın zor yanları da var ve de çoğunlukta. Bir de bu bebek sizin ilk deneyiminiz ise karşılaşacağınız olaylar karşısında ister istemez endişe duyup panik yapabilirsiniz. Bu olayların sıklıkla karşınıza çıkacak olan olaylardan bir tanesi de yeni doğan bebeklerde hıçkırık durumudur.

Hıçkırık Tutması Normal mi?

Özellikle yeni doğan bebekler için hıçkırık tutması, bebeğin sağlıklı bir şekilde midesinin ve buna bağlı sindirim organlarının çalıştığını gösterir. Bir çok anne, baba tarafından endişe ile karşılansa da; yeni doğan bebeklerde hıçkırık yaşanması bebeğinizin tam anlamıyla doyduğuna ve de midesinin dolması ile beraber diyaframın etkilenerek refleks gösterdiğinin işaretidir. Sadece sindirim organları adına değil aynı zamanda da akciğer ile kalbin de gelişiminin olumlu yönde gerçekleştiğini gösteren hıçkırık, endişenin tam tersi olarak mutluluk vermesi gereken bir refleks göstergesidir.

Bebeklerde Hıçkırık Nasıl Geçer?

Karnını tam anlamıyla doyuran bebek hıçkırmaya başlayabilir. Bu durum karşısında bebeğinizi dik bir konuma getirerek hafif bir şekilde sırtını sıvazlayarak ya da yüzükoyun yatabilecek seviyeye geldiyse, yüzükoyun yatırıp yine sırtını sıvazlayarak vücudunun çok hafif bir şekilde sallanmasına imkan vererek, hıçkırığın geçmesine yardımcı olabilirsiniz. Bebeklerde görülen hıçkırık eğer ki emzirme sonrasında değil de aniden gerçekleşiyorsa; bu durumda her ne kadar soluk borusuna kaçabilme olasılığından ötürü hıçkıran bebeğe bir şeyin yedirilmemesi önerilse de yutkunmayı tetiklemek içi kısa süre bir emzirme ya da bir tatlı kaşığı anne sütü hıçkırığın geçmesini sağlayacaktır.