Anne & Bebek

Yenidoğan Bebek Nasıl Emzirilir?

Bebekler, anneler için bir hayat kaynağıdır. İlk doğduğunda canı incinir diye dokunmaya dahi kıyamazlar. Anneler aslında bu konuda çok haklılardır. Bebekler ilk doğduğunda çok hassas olurlar ve çok rahat hastalık kapabilirler. Yeni doğan bebeklere her konuda özen gösterildiği gibi emzirme konusunda da çok dikkatli olmak gerekir. Bu yazı içinde yenidoğan bebek nasıl emzirilir? Sorusunun cevabını detayları ile bulabilirsiniz.

Yeni Doğan Bebekleri Emzirmenin İncelikleri

Doğum gerçekleştikten sonraki ilk saatler, bebeğin aktif olduğu saatlerdir. İlk saatlerde bebek en az 10 dakika emzirilmelidir. Anne memesini biraz aşağı doğru sarkıtarak bebeği için en uygun emme pozisyonunu oluşturmuş olur. Meme bebek tarafından tam bir biçimde yani meme başı ve etrafındaki kahverengi kısım bebeğin ağzında olacak şekilde kavranmalıdır. Bu konuda annelerin dikkatli olması gerekir. Bebeğin memeyi ağzına tam almaması ileride meme başı çatlağına yol açabilir. Anne bebeği emerken kendisi de memesini tutar gibi başparmağı üstte diğer parmaklar altta olup sanki sütü bebeğin ağzına itiyormuşçasına bir hareket oluşturmalıdır. Böylelikle bebek sütü daha rahat emer. Ancak bebeğin burun deliklerinin açıkta olmasına dikkat edilmeli bebek meme emerken nefes alabilmelidir. Doğumdan sonraki ilk günlerde annenin sütü az gelir bu da bebeğin yorulmasına ve emerken uyumasına neden olabilir. O neden hem meme sıvazlanır hem de bebeğin çenesinde dokunarak uyarı verilmelidir.

Doğumdan Sonra Emzirme Süresi

Doğumdan sonra ilk 10 gün çok önemli olup bu sürede dikkatli olunmalıdır. 10 günden sonra hem annenin sütü düzenli bir şekilde gelir hem de bebek 2-3 saatte bir düzenli olarak emmeye başlar. Doğumdan sonraki ilk hafta anne için biraz yorucu olabilir. Annenin doğum ağrıları olabilir ve doğum sonrası bir yorgunluk yaşayabilir. Böyle durumlarda bile çocuğun aç kalmamasına özen gösterilmelidir.