Sağlık

Yüksek Ateşin Nedenleri?

Yüksek ateş vücut ısısının normal ısıdan (36°-37°) daha yüksek olması olarak tanımlanır. İnsan vücudundaki metabolizmanın verimli şekilde çalışması için vücut ısının buna uygun olması gerekir. Aksi durumlarda vücut ateşinin ne kadar yükseldiği tespit edilmeli ve buna göre çözümler üretilmelidir. Vücut ısısını ölçmek için eczaneler tarafından satılan elektronik veya normal dereceler kullanılabilir. Ölçüm yapmak içinse vücudun belirli noktalarına uygulama yapılır. Vücut ısısını ölçmek için koltuk altı, kasık ve ağız içi bölgelerinden en elverişli olanı koltuk altıdır. Ağız içi bölgesi nefes alış veriş sırasında hava sıcaklığından etkilendiğinden dolayı ölçüm için yeterince uygun bulunmamaktadır.

Yüksek Ateşin Nedenleri?

Yüksek ateşin nedenleri arasında bakteriler tarafından oluşturulan iltihap –vücut içindeki kapalı iltihaplarda buna dâhildir- ve solunum rahatsızlıkları bulunmaktadır. Yanı sıra bebeklerde diş çıkarma dönemlerinde ve alerjik durumlarda yüksek ateşe rastlanabilir. Bu tip durumlarla karşılaşıldığında evde belli uygulamalar yapılabilir ancak vücut ısısının sürekli yükseldiği gözleniyorsa hemen bir doktora başvurulmalıdır ve bu konularda asla taviz verilmemelidir. Peki, evde yüksek ateş durumuyla karşılaşınca neler yapılmalıdır, ne tür önlemler alınmalıdır?

 

Yüksek ateş durumunda vücut ısısını düşürmek için vücut olabildiğince rahat olmalıdır. Bunun için vücuttaki fazlalık giysiler çıkarılmalı ve oda ısısı 21°-22° dereceye kadar düşürülmelidir. Bunun için evinizde bulunan klima ya da vantilatör yardımıyla oda serinletilmeli ancak rüzgârın doğrudan hastaya vurmamasına son derece dikkat edilmelidir. Vücudu serinletme amacıyla yapılan soğuk suyla ya da sirkeyle yapılan bez uygulaması aslında yanlış bir uygulamadır. Bu yolla vücudun bir bölgesi hızla soğur ve bu kısım titremeye yol açarak ateşin daha da yükselmesine neden olur. Yüksek ateş durumunda yapılabilecek diğer bir uygulama ise ılık su banyosudur. Ilık su vücuttaki aşırı sıcaklığı normal seviyesine çekerek normalleşmeyi sağlar.

 

Eğer tüm uğraşlara rağmen ateşi düşüremezseniz vakit geçirmeden hemen bir hastaneye başvurmalısınız. Gittiğiniz hastanede sizle ilgilenen doktora yüksek ateş durumunda ne tür uygulamalar yapabileceğiniz ve nelerden kaçınmanız gerektiği konusunda başvurabilirsiniz. Böylece hastalık süresince gereksiz heyecanlanmalar yerine ani durumlardaki en önemli desteği vermiş olursunuz.