Yüzmek Hangi Kas Gruplarını Çalıştırır

Tempolu yürüyüşün ardından, yağ yakımı açısından ikinci sırada bulunan spor türü olan yüzme; kardiyovasküler sistemi ve solunum sistemini düzenleyen, en faydalı spor dallarından biri olarak değerlendiriliyor. Vücutlarını şekillendirmek isteyen kişilerin, yüzmek hangi kas gruplarını çalıştırır araştırması yapmaları; yüzme tekniklerine göre, antrenman programı belirlemelerine yardımcı olabiliyor.

Serbest Yüzme Hangi Kas Gruplarını Çalıştırır

Doğru nefes tekniği ile birlikte değerlendirilen serbest yüzme; göğüs kasları, kanat kasları, kol kasları ve bacak kaslarının gelişmesini sağlayabiliyor. Başlangıç antrenmanı olarak uygulanan serbest yüzme tekniğinde; kişilerin hedeflerine göre, bir hafta içerisinde en az 3 kez yüzme antrenmanı zorunluluğu bulunuyor. Kasların gevşemesi ve ağrısız vücut geliştirme için tercih edilmesi gereken yüzmede; bölgesel gelişim isteği olan kişiler, serbest yüzmeye ek olarak farklı yüzme tekniklerine de antrenmanlarında yer verebiliyor.

Kurbağalama Yüzme Hangi Kas Gruplarını Çalıştırır

Göğüs altı ve üstü kasları (pektoral), yan kol kasları (triceps), pazu kasları (biceps), kasık bölgesi kasları (adonis gibi) için yüzme antrenmanlarına dahil edilmesi gereken kurbağalama yüzme stili; serbest yüzmenin ilerleyen aşamalarında, spesifik kas grupları için uygulanıyor. %100 etkisi için, eğitmenler eşliğinde uygulanması gereken kurbağalama yüzme stilinde; kişilerin genel sağlık durumlarının, antrenmana uygun olması gerekiyor.

Kelebek Yüzme Hangi Kas Gruplarını Çalıştırır

Yüzme antrenmanın; son aşamasını oluşturan kelebek stilinde, üst ve alt karın kasları ayrı ayrı çalışıyor. Vücuttaki tüm kasları çalıştıran kelebek yüzme stilinde; antrenmanların ağırlığı, kişilerin yaşlarına göre belirlenebiliyor. Kalp hastaları için önerilmeyen kelebek stilinde, kronik rahatsızlığı olan kişiler için; karın kaslarına yönelik, farklı antrenman türleri belirlenebiliyor.